Aiakirjanik arvab: Kuhu jäi kodutunne? (4)

Aiakirjanik arvab: Kuhu jäi kodutunne?

 

Vabariigi aastapäev ühes presidendi kõnega, mis minu meelest parimaid, mis Toomas Hendrik Ilves pidanud, on läbi. Küllap mõtlesid paljud meist riigi sünnipäeval oma isamaale ja kodutundele rohkem kui muidu. Seda jahmatavam oli lugeda Pärnu Postimehe veebiküljelt vastuseid küsimusele: kas olete laia ilma peal leidnud midagi armsamat kui isamaa?

Ehkki veidi üle poole kostis “ei”, oli üllatavalt palju – üle 36% – jaa-vastuseid. Mis tähendab, et rohkem kui kolmandiku eestimaalaste jaoks ei olegi sünnimaa kõige armsam paik.
Selline tulemus tekitab hämmingut. Vähemasti neis, kes kasvanud üles teadmisega, et oma kodust ja kodumaast midagi armsamat olla ei saa. Tore on ju maailmas ringi rännata, kuid koju naastes tunned ikka, et kodust paremat kohta ei ole.

On meis siis kodutunne kaduma hakanud? Tegelikult, kas see ongi nii imestamisväärt? Küsis ju presidentki oma kõnes, mida peavad tundma inimesed, kui riik kolib nende juurest minema. Viimase aja sündmuste – päästekomandode, koolide, kaupluste, sularahaautomaatide sulgemise – valguses on see küsimus igati kohane. Riik ongi jätmas – või ongi juba jätnud – suurt osa eestimaalasi maha.
Olen aastate pikku külastanud ajakirjanikuna paljusid kodusid ja tundnud inimeste juures, kel on olnud õnne elada sünnist saati oma kodus või vähemasti oma koduvallas, seda iseäralikku rahu, mis ilmselt saabki olla omane ainult inimesele, kelle juured kõvasti oma kodupinnases kinni.
Sellist rahu ja meelekindlust ei ole inimestes, kes on sunnitud oma kodust lahkuma ja mujalt õnne otsima.

Mida raskemaks muutub aga oma kodukohas elamine ja vältimatumaks sealt lahkumine, seda rohkem tekib pidetuid inimesi. Ja võib-olla tõesti ühel hetkel nad tunnevadki, et oma koduõu ei olegi enam kõige armsam paik ilmas. Selle tundmiseks ei peagi ehk tingimata võõras riigis elama. Meil on juba peale kasvanud põlvkondi, kel pole Eestiski oma koduõue ega kodukaske.
Või kus on suurlinna inimesel see kodutanum? Heal juhul ehk kodutänav.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)