Surfitreener avas Saaremaa esimese purjetöökoja (6)

Surfitreener avas Saaremaa esimese purjetöökoja

PURJEABI: Johannes Kaju purjetöökoja tööd uudistades võib mõelda, et kuidas ometigi merega ümbritsetud Saaremaal enne sellist teenust polnud. Foto: Tõnu Veldre

Saaremaa surfielu üks eestvedajaid Johannes Kaju võttis kätte ja tegi teoks ettevõtmise, mis merega ümbritsetud Saaremaal kummalisel kombel seni puudunud.

Igapäevaselt Kuressaare gümnaasiumis kehalise kasvatuse õpetaja ametit pidav Kaju ei ole surfielus uustulnuk. Oma poja Johni on ta viinud praktiliselt maailma tippu. Seega pole purjed talle võõras ala.
“Saaremaal on meri ümberringi ja peab Tallinnas käima purjeid parandamas,” põhjendas Kaju, miks peaks tema äriideel jumet olema. Päris sellist ainult purjedele spetsialiseerunud õmblustöökoda, nagu on vastloodud JK Purjeabi, Saaremaal seni tõepoolest ei olnud. EAS-i ja KredExi toel vaid mõned päevad avatud olnud töökojal tööd juba jätkub.
Tallinna tänav 12 asuvas toas on lauale laotatud purjed, seintel rullides purjematerjalid ning laua otsas õmblusmasin, mis Johannes Kaju sõnul töötab nagu tank. Selles mõttes, et läheb läbi kuni sentimeetri paksusest materjalist. “Õmbleb kõike, mis on õmmeldav,” kinnitab ta. Masin ise maksab rohkem, kui näiteks korraliku koormusega õpetaja aastas palka saab.

Õpetaja pensionisammas

“Mul pensionisambaid pole, see ongi minu pensionisammas,” naerab Kaju, patsutades masinat, mille taolist tema sõnul Eestis rohkem vist pole. Lisab muiates, et nüüd, kui õpetajate streik tuleb, streigib temagi ja saab samal ajal siis purjetöökojas vaikselt toimetada. Aga tegelikult on asi naljast kaugel, Kaju teab ise omast käest, et vajadus sellise teenuse järele on olemas.
Seni sõitsid need saarlased, kel vaja oma sõiduvahendi purjesid parandada, mandrile. Tallinna või Pärnu. Sealsetes töökodades on aga järjekorrad ja kohe vaevalt et löögile pääseb.
Johannes Kaju, kes on kokku puutunud surfipurjedega, märgib, et selliste purjedega on veelgi raskem löögile pääseda. Seega on tal vähemalt Saaremaa surfarite näol oma klientuur olemas ja töögi odavam kui Tallinnas. Oma klubi noortele mõeldud purjed on tal plaanis ise täiesti nullist alates valmis teha. Usub, et saab need tehtud paar-kolm korda odavamalt kui poest ostes.
Küsimuse peale, kas surfari varustus ei peaks siis maailmatasemel olema, vastab Kaju, et poest ostes on üks masstoodang kõik. Tema teeb asja hoole ja südamega. “Viimane piisk karikasse oligi see, et ostsin poest purje, rigasin (purje üles panema – toim) ära ja nägin, kui valesti see õmmeldud oli,” räägib Kaju. Lisab, et masstoodangu puhul on täiesti tavaline, et ostad poest kaks ühesugust purje, kuid need käituvad täiesti erinevalt.

Võimalus maailmatasemel

Kaju ütleb, et tegelikult tehaksegi tippsõitjatele purjed ikkagi käsitööna ning masstoodang on peale selle. Purjemeistrist isa usub oma sõnul, et suudab John Kajule teha täiesti maailmaklassis kasutatava purje.
Praegugi on töös üks vana puri, mida Johannes Kaju oma äranägemise kohaselt täiendab. Kevadel sõidetakse Hispaaniasse laagrisse ja puri läheb esimest korda testimisele. Kui asi klapib, tehakse Johnile täiesti nullist uus puri.
“Mul on maailmatasemel testija olemas,” ütleb Kaju ja selgitab, et eks tipud testivadki nii, et on palju erinevaid variante, mida proovitakse ja tehakse ümber, kuni jõutakse välja selle õigeni. Ning kui John suudab selle purjega näiteks tippvõistlustel etteotsa sõita, hakatakse kindlasti huvi tundma, et kust ta sellise purje saanud on. Kusjuures esimese täiesti uue purje tegemise tellimus on Johannes Kajul ka juba olemas.

Kaju ütleb, et lisaks surfipurjedele saab ta teenust pakkuda ka teistele purjetajatele või paadiehitajatele. Oma sõnul on ta kohalike purjepaatide tootjate juures juba maad kuulanud ning pole võimatu, et varsti hakkavad ka siin toodetud purjelaevad tema tehtud purjede abil liikuma.
Ja mis purjetajale ikkagi kõige tähtsam, nüüd on hädaabi Saaremaal olemas. Oletame näiteks, et Muhu väina regatil ollakse ankrus Roomassaares ja kellelgi läheb puri katki. Nüüd saab lasta selle korda teha ka Saaremaal. “Kui vaja, töötan või öö läbi,” kinnitab Kaju.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 251 korda, sh täna 1)