Jüri Marran 75. Lühikeseks jäänud õpetajatöö Saaremaal (1)

Jüri Marran 75. Lühikeseks jäänud õpetajatöö Saaremaal

PENSIONIEAS: Jüri Marran pensionieas oma Tartu kodus. Foto: erakogu

Veidi enam kui pool sajandit tagasi valmis Kuressaare linnas Saaremaa Ühisgümnaasiumi uus hoone. Tolle aja kohta oli see väga ilus. Järsku levis keskkooliosa tütarlaste hulgas elevus: Tartust saabus neile uueks füüsikaõpetajaks äsja Tartu ülikooli lõpetanud Jüri Marran, kes oskavat väga hästi tantsida ning olevat üldse äärmiselt huvitav inimene.

Peagi oli koolitüdrukutele teada: Jüri Marran oli sündinud 12. veebruaril 1937. aastal. Tema ema töötas ühes Tartu koolis algklasside õpetajana, isa nooremas eas gümnaasiumiõpetajana, hilisemas elueas aga Tartu ülikooli õppejõuna. Seega võib öelda, et uus noor füüsikaõpetaja oli pärit intelligentsest perekonnast.
Parasjagu olid aastad, kus tulid avalikuks Jossif Stalini salastatud massilised poliitilised tapatööd ja hiiglaslikud kontsentratsioonilaagrid Siberis. Uue parteijuhi Nikita Hruštšovi eestvedamisel hakati ettevaatlikult ja vähehaaval rääkima Stalini kultusest ja massilistest tapatalgutest. Saaremaale hakkas tasapisi naasma ka stalinlikes orja-laagreis aastaid sunnitöölistena vaevelnud saarlasi. Nemad kõnelesid sosinal, mida kaugel Siberimaal ise olid näinud.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 211 korda, sh täna 1)