Arnold Rüütel: Riigi tegutsemise tulemuslikkuse mõõdupuu on inimene (4)

Meie riigil on aastaring täis saamas ning peatselt võime tähistada Eesti Vabariigi 94. aastapäeva. Me võime rõõmu tunda, et 20 viimast aastat oleme saanud seda tähtpäeva tähistada oludes, kus Eesti on taas iseseisev riik.
Maailma rahvaste koguarvuga võrreldes on vaid vähestel rahvastel oma riik.

Veel vähem on neid rahvaid, kes on suutnud tagasi võita kord kaotatud riigi iseseisvuse. Meil see õnnestus ja me võime enda üle uhked olla.
Rahvas loob oma riigi pandiks tulevastele põlvedele ning seetõttu on heaks kombeks tähtpäevadel vaadata tagasi, et möödunud aja igast kogemusest ammutada tarkust järgnevate sammude astumisel.
Hinnates möödunud kahte aastakümmet iseseisvuse taastanud Eestis, võib öelda, et meil on läinud hästi. Me taastasime oma iseseisvuse inimkaotusteta, me jõudsime kiiresti tagasi Euroopa majandus- ja kultuuriruumi ning NATO liikmesriigina on meil piisavad tagatised rahvuslikuks julgeolekuks. Ka lõppev majanduskriis, kuhu me sukeldusime küll ohu märke eirates, näitab juba esmaseid taandumise tundemärke.
Meie põhiseaduse tekstis, mille me rahvahääletusel üheskoos ligi kakskümmend aastat tagasi kehtestasime, on üks oluline mõte: riik on kaitseks välisele ja sisemisele rahule. Kui meie väline rahu, võrreldes sellega, mis toimub maailma erinevais paigus, on tagatud, siis sisemist rahu ei ole täna kaugeltki kõigis Eestimaa peredes.

Lahendamata probleemide nõiaring kummitab täna kõiki Eestimaa piirkondi. Iga kohalik maaomavalitsus on kaotanud inimesi, kes on lahkunud linnadesse ja ka välismaale. Eestimaa külad hakkavad tühjaks jääma. Aga ka linnades on pered majanduslikel põhjustel lahus ja poolikud.
Põhjusi on siin mitmeid, kuid peamine on see, et ettevõtted lahkuvad, koos nendega töökohad. Seejärel suletakse koolid, panga- ja postkontorid. Paraku tekib küsimus, kas see on kiire arengu paratamatu kaasnähtus, kas midagi on tehtud valesti või on kasutatud riigi edukuse mõõtmisel vale mõõdupuud?
Tuleb tõdeda, et riigi edukust ei määra mitte arvudesse pandud raha ja rikkus. Riigi tegutsemise tulemuslikkuse mõõdupuu on inimene, tema elukvaliteet, tema haritus ja sotsiaalne turvalisus töökoha, arsti- ja sotsiaalabi, pensioni, aga samuti lasteaia või koolikoha näol.

Selle eest peab riigis hoolt kandma kohalik omavalitsus. Ja kui täna küsida, mida on tehtud valesti, siis esmalt tuleks välja tuua see, et kohalikul omavalitsusel pole piisavalt õigust ja võimet korraldada iseseisvalt kohaliku elu küsimusi. Kohalik omavalitsus on vundament riigi toimimisele ning selle tugevus määrab riigi kestmise ja rahva elujõu jätkumise.
Jätkugu meil kõigil järgnevatel aastatel tarkust seda vundamenti kaitsta, et iga inimene võiks end turvaliselt tunda igas Eestimaa nurgas. Ka siin – meile kõigile armsal ja kaunil Saaremaal. Õnnitlen teid Eesti Vabariigi 94. aastapäeva puhul!

Arnold Rüütel
president

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)