Vastlapäeva liug lubab sõrulastele head arengut (1)

Vastlapäeva liug lubab sõrulastele head arengut

VALLAVANEM SELJATAS KAASSÕITJA: Eilsele arutelule Torgu raamatukogus eelnes traditsiooniline vastlaliug. Paarisrakendis mäest alla tuhisenud Tiit Põllu ja Marje Kiviranna vastlaliug lõppes õrnema poole uperpallitamisega lumehanges. Foto: Tõnu Veldre

Eile lõuna paiku liuglesid Sõrve naised ja Torgu vallavanem Tiit Põld salvokatega vallakeskuses olevast liumäest sahinal alla nagu vastlapäeval muiste.

Kuigi sula lumi eriti pikka liugu ei võimaldanud, arvasid vastlapäeva tavasid austavad sõrulased, et liug tuli paraja pikkusega, ennustamaks mitte üksnes pikkade linade kasvamist, vaid edu vallale tervikuna.
“Meie tublid naised ei ole sel aastal veel koos käinud ja seepärast otsustasime meeldiva ühendada kasulikuga. Kõigepealt laseme vastlaliugu ja seejärel istume kohtumiseks vallavanemaga teelauda,” rääkis Torgu vallavolikogu kultuurikomisjoni esimees Luule Aadussoo enne kelgule minekut.
Marje Kivirand ja vallavanem Tiit Põld demonstreerisid eile paarisrakendis mäest laskumist. Sellest ei olnud midagi, et vallavanem vastlasõitu tehes paarilise “seljatas”. Kohevasse lumme maandudes keegi haiget ei saanud. Nalja ja naeru jagus pärast uperpallitamist pikaks ajaks.

“Meil on siin palju kõrgemaid ja paremaid mägesid. See on aga kõige lähem. Peaasi, et saame vastlaliu ära teha,” jäi vallavanem Tiit Põld rahule.
Koidu Heinmaa meenutas, et lumevaesel talvel on nende pere lapsed isegi lapsevankriga mäest alla vastlasõitu teinud. “Vastlatoitudest peame ka lugu. Esmaspäeva õhtul panin oad likku, täna õhtul saan need keedetult lauale panna,” ütles kauaaegne Sõrve ilmajaama töötaja Heinmaa.
Kodust oli Koidu naistele näitamiseks toonud viimastel kuudel tehtud käsitööd. Uhiuued sussid, müts, juukseklambrid ja prossid olid need, mis kohe uudistamiseks käest kätte rändasid.
Raamatukogu saalis ootas vastlapäevalisi kaetud laud – vastlakuklite, tee ja kohviga.

“Küpsetasime ise, tuleb odavam,” mainis Aadussoo. “Ja see on matetee, mis ergutab ja soodustab seedimist,” selgitas Marje Kivirand.
Vallavanem Tiit Põld andis põhjaliku ülevaate valla probleemidest. Pikemalt peatus vallajuht kunagise koolimaja kasutamisvõimalustel, millest paljugi leheveergudel pajatatud. Ümarlaual vaeti veel teede olukorda. Kuigi paljud Sõrve teed on saanud mustkatte, leidub ikkagi külateid, mis nõuavad kiiret korrastamist. Märgiti sedagi, et ettevõtlus poolsaarel on teinud vähikäiku. Samas olid naised rahul sellega, et vald toetab Laadla poodi ja et valla buss viib sõrulased kaugematestki küladest kaks korda nädalas poeringile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 138 korda, sh täna 1)