Saaremaa lõi turismimessil hea kujundusega

Saaremaa lõi turismimessil hea kujundusega

MESSIL: Vasakult Kairi Aasma, Risto Ränk, Karmen Paju, Anu Noor. Tagaplaanil Erik Raie, Reet Truuväärt ja Marju Teras. Foto: Liili Kask

Eelmisel nädalavahetusel toimus Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses juba 21. korda rahvusvaheline turismimess Tourest. Mess oli igati rekordiline. Kunagi varem ei ole messil osalenud nii palju ettevõtteid ja riike – 468 põhi- ja kaaseksponenti kokku 26 riigist. Rekordiline oli ka messikülastajate arv. Kolme päeva jooksul käis huvitavaid paikasid ja soodsaid messipakkumisi otsimas 26 080 külastajat.

Igati edukas oli Tourest 2012 ka saarlastele. Kuna sel aastal toetas Saaremaa ettevõtjate osalemist messil Saaremaa omavalitsuste liit, olid eeltingimused atraktiivse messipinna loomiseks paremad kui möödunud aastatel.
Tõeliselt ligitõmbava messiboksi loomiseks kaasati sedakorda ka abivägesid. Saaremaa messipinna kujundas Kuressaare linnavalitsuse va-
nemarhitekt Kadri Randoja. Läbivaks teemaks sai valitud mereline Saaremaa. Puhka Eestis halli 45 ruutmeetrit suur Saaremaa pind muudeti tükikeseks mereäärseks Saaremaaks. Sinised meretoonid, puitalustest letid, rooliratas, santsukast, päevinäinud meremeheköied, kompass jne. Täpiks i peal olid rõõmsad saarlased ise, kes kõik, ise triibusärkides ja madrusemütsides, messikülastajaid Saaremaale kutsusid. Kohal olid Kuressaare turismiinfokeskuse, Saarte turismiarenduskeskuse, Kaali-Angla-Panga, Linnahotelli, GO Spa, Arensburg Boutique Hotel & Spa, SYG-i hosteli, Lõmala sadama, Saarepuhkuse ja Kuressaare merepäevade esindajad.

Et teiste Eesti maakondade seas silma torgata, ei piisa turismimessil vaid ilusast kujundusest. Rahvas tahab tralli ja tagaajamist. Seda kõike nad Saaremaa messipinnal ka said. Tantsu ja tralli eest vastutasid Angla pärandkultuurikeskuse mahedahäälne Risto Ränk kitarril ja Kuressaare merepäevade poolt kohale kutsutud viiuldaja Valdo Lauri. Nende esituses kõlasid nii “Saaremaa valss”, Jaan Tätte “Väike neid” kui ka mitmed teised kaunid saaremaised palad.
Tagaajamise osa koordineeris kaks vahvat madrusepreilit Kuressaare ametikooli animatööri erialalt. Nemad käisid messimelust otsimas neid külastajaid, kellel tundus olevat kõige rohkem kalameheõnne. Kolme päeva jooksul toimus Saaremaa messipinnal lustakas tubastesse tingimustesse kohandatud õngitsemismäng. Köitest tehtud tiigist tuli kalu püüda magnetõngega. Teadupärast iga kala ei ole kuldkala. Osale kalameestest jäi vaid õngitsemisrõõm, aga 300 õnnelikuma käega messikülastajat sai ka saaremaise auhinna.
Lisaks kalameheõnnele pandi Saaremaa boksis proovile ka inimeste küünte ja hammaste tugevus. Abiks olnud madrusepreilid suutsid iga paari tunni tagant umbsõlmedesse ajada viis juppi takunööri. Selle harutamiseks paluti abi messikülastajailt, kes asusid kõik üksteise võidu köit harutama. Esimesena nööri sõlmedest vabastanut ootab tasuta puhkus Saaremaal. Et Saaremaale veelgi enam tähelepanu tõmmata, viidi sama mäng koos meie vahvate muusikutega läbi ka messi pealaval suure publiku ees.

Kogu planeerimine ja organiseerimine tasus ennast küllaga ära. Turismiwebi boksis said messikülalised valida messistendi, mis neile kõige rohkem meeldis. Esimest korda messi ajaloo jooksul valiti Saaremaa messistend Puhka Eestis halli kolme parema kujundusega boksi hulka.
Lisaks kaunile kujundusele, lustakatele mängudele, maitsvale kalale ja meeleolukale muusikale oli saarlastel messikülalistele pakkuda ka palju kasulikku infot. Huvi Saaremaa vastu oli suur. Otsiti teavet spaapakkumistest kuni kämpingukohtadeni välja. Väga suur huvi valitses meie väikesaarte vastu. Eeskätt küsiti Ruhnu pääsemise ja sealsete puhkamisvõimaluste kohta. Lastega peresid huvitasid pisiperele mõeldud atraktsioonid. Nurinat oli kuulda vaid toitlustuskohtade vähesuse üle väljaspool Kuressaaret ja seda eriti sügiskevadisel hooajal. Neile inimestele oli meil aga heameel teatada, et viimane aasta on selles osas toonud veidi leevendust ja maapiirkonnas on meil mõni toitlustusasutus juures.

Järgmine, 22. rahvusvaheline turismimess TOUREST 2013 toimub Tallinnas 15.–17. veebruaril 2013. Kindlasti on seal teiste seas taas kohal ka saarlased. Kuressaare linna järgmisel aastal peetava 450. sünnipäeva auks saab Saaremaa pinna stiiliks tõenäoliselt olema “Kuressaare 450”.
Rohkem messipilte www.facebook.com/saaremaainfo .

Kristina Mägi
Kuressaare linnavalitsuse turismispetsialist

Mess on vajalik siseturismi hoogustamiseks

Esmakordselt osales messil Eesti sõjamuuseume ühendav seltsing ESAP (Eesti Sõjaajaloo Pärand).
“Külastajate huvi oli nii suur, et laupäeva lõunaks olid bukletid otsas,” lausus Margus Sinimets Saaremaa sõjavara seltsist. Ta lisas, et külastajad olid väga üllatunud, et Eestis on nii palju sõjamuuseume (11). “Teati ühte-kahte mandri muuseumi ja parimal juhul Sõrve militaarmuuseumi, aga Orissaares asuv Saaremaa sõjavara muuseum oli täielik üllatus,” märkis Sinimets, kelle sõnul tundsid huvi nii tavakülastajad kui ka turismiettevõtted, kes Saaremaale reise korraldavad. Seni on paljud neist Orissaarest lihtsalt mööda sõitnud.

“Toetudes kogetule võin kindlat väita, et mess on väga vajalik siseturismi hoogustamiseks,” tähendas messiga rahule jäänud Sinimets.
ESAP-i osalemist toetas kaitseministeerium, tänu sellele oli võimalik trükkida suur seinabänner ja kõiki sõjamuuseume tutvustavad bukletid (500 tk) ning tasuda boksi eest. Näituseboks sisustati Eesti sõjamuuseumi (kahur) ja Saaremaa sõjavara muuseumi eksponaatidega. Külastajatele jagasid infot Margus Sinimets, Ivika Maidre (Vaivara Sinimägede muuseum) ja Esta Mets (Valga IKP). 

Ivika Laanet


Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 394 korda, sh täna 1)