Ajakaja: Üle võlli

Eestlastele meeldib vahel asju ja olukordi üle võlli ajada – kiikudes, naljatades… Vahel on see isegi tore. Vahel aga mitte.

Viimased nädalad on Eesti ühiskondlikus avalikus ruumis kommunikatsioon üle võlli aetud. Ma ei ole päris kindel, kas Ansipi seemnete ja fooliummütsikese jutt just see kõige esimene “üle võlli jutt” oli, aga üks markantseimaid kindlasti.
Jah, poliitikute sõnaseadmised Eesti riigis on laiem teema kui vaid ühe mehe katse. Ja siin ei ole probleem üksnes selles, et retoorilist manipulatsiooni on ehk liiga. Küsimus on hoopiski selles, mida tahetakse oma väljaütlemistega saavutada.

Kommunikatsiooniteooriast on teada, et igasuguse kommunikatsiooniprotsessi tulemus on alati suhted. Teoorias lihtne? Praktikas keeruline, sest me unustame tavaliselt kommunikatsioonimudeli selle osa, kus suhted tekivad. See tundub liiga tavaline ja igapäevane.
Inimlikust vaatevinklist soovime ju enamasti kõik, et meil oleksid teistega enam-vähem head suhted. Tahame, et meist kenasti mõeldaks. Paraku sünnib suhete olemus sellest, millised on meie otsused, nende otsuste põhjal tehtud teod ja käitumine ning see, kuidas me sellest kõigest teistele teada anname. Ehk siis – kui mu teod on sigatsemised ning suhtlemine ülbe ja ironiseeriv, siis tuleb ka suhe selline. Kui ma kedagi naeruvääristan, on selle inimese väärikus puudutatud ja head suhet enam kergesti ei teki. Aga kas peabki – võite ju küsida. Jah tõesti, ei pea, aga võiks?

Kiikumisega on lihtne – üle võlli ajamisel läheb pea sassi, sul on süda natuke paha, hullemal juhul koguni oksendad või kukud ja murrad kondid. Kommunikatsioonis “üle võlli ajamine” kahjuks aga nii lihtne ei ole. Verbaalselt saadud ja antud vopsud ei ole kuigi hästi ravitavad.
Mis aga veelgi hullem – verbaalsed “üle võlli” keeramised jäävadki kandma seda täisoksendamise tunnet, mis meile liigsest kiikumisest tuttav…
Teooriast teame, et suhetel on kalduvus jääda kandma neid emotsioone, mis domineerisid nende tekkimisel. Mis tunne jäi inimestesse peaministri verbaalsest “üle võlli show’st”? Ja milliseks muutus suhe rahvaga? Eks seda ole näha mõne aja pärast. Valimistel kindlasti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)