Juhan Smuul 90. Kirjanik, aga ikkagi inimene!

Juhan Smuul 90. Kirjanik, aga ikkagi inimene!

TAVAELUS: Tavaelus olevat Juhan Smuul igati muhe mees olnud. Pildil on ta jäädvustatud Muhus Koguval koos õepojaga. Kirjanik on ametis õngesöötmisega. Foto: Muhu muuseum

Juhan Smuuli 90. sünniaastapäeval võiks olla õige hetk mõtiskleda selle üle, kas me hindame kirjanikku pigem selle põhjal, mida ta on kirjutanud, või selle põhjal, mida me teame temast kui inimesest – ja miks see nii on.

Väljend “… ikkagi inimene!” pärineb Juhan Smuuli sulest ning on “paroolina” liikvele läinud Sulev Nõmmiku käe all valminud filmi “Siin me oleme” kaudu. Sama pealkirja kannab ka mõni aasta tagasi valminud Eesti kirjanike muuseumide ühisnäitus, mis tutvustab meie kirjanikke, kelle töö ja mälestuse jäädvustamiseks on rajatud muuseum.
Kirjanikemuuseume on viimase sajandi jooksul Eestis loodud ligi paarkümmend! Nende hulka kuulub ka 1972. aastal Muhus Juhan Smuuli kodutalus Koguva Toomal avatud muuseum. Vaatamata sellele, et muuseumi algusaegade Smuuli-fännidest lugejad on ajapikku asendunud etnograafilist külamiljööd nautivate külastajatega, seostub Muhu muuseum Juhan Smuuli nimega kindlasti ka tänapäeval.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 164 korda, sh täna 1)