Siivutud nukud vallatlevad automudelite näitusel (9)

Siivutud nukud vallatlevad automudelite näitusel

AJAB KIMBATUSSE: Taksomudel, mida täiendab mehe ja naise kombinatsioon, tekitab lastes küsimusi ja paneb lapsevanemad kimbatusse. Foto: Tõnu Veldre

Juba mõnda aega Saaremaa muuseumis avatud olnud automudelite näitusel on külastajates elevust tekitanud taksomudel, mida täiendavad vallatus poosis mehe- ja naisekuju.

Eelkooliealised lapsed, kelle jaoks kujukesed just silmade kõrgusele jäävad, on vanematelt küsinud, et mida onu ja tädi seal küll teevad, ning tihtipeale on vanemad jäänud vastamisel kimbatusse. “See oli nii naljakas, ei oleks osanud üldse oodata,” ütles anonüümseks jääda soovinud lapsevanem Saarte Häälele naerdes.
Näituse “Suurte meeste väikesed autod” kuraator ja üks kollektsionääridest Enn Kuus ütles, et põhjus, miks nukud sinna pandi, oli see, et selline kombinatsioon tundus väga hästi sobivat selle mudeli peale. “Te ei mõtle ometi, et nad kogemata sinna kukkusid,” märkis Kuus muiates. Ta lisas, et nukke autole pannes oli neil ka väike eesmärk – nad tahtsid näha, kui tähelepanelikud inimesed on ja kas nad ikka vaatavad kogu näituse hoolega üle. Kuusi sõnul on see automudel varem ka mujal näitusel olnud, kuid nukud kaasnevad sellega Saaremaa muuseumis esmakordselt.

Saaremaa muuseumi kultuurharidusosakonna juhataja Raul Salumäe ütles, et tegemist ei ole muuseumipoolse taotlusega. Ta lisas, et kõnealuse näituse ajal ei ole vähemalt temani jõudnud mingit negatiivset tagasisidet.
“Ka väikelapsed saavad aru, et autod, sealhulgas mudelautod on ju eeskätt täiest elujõust pulbitsevate täiskasvanute maailm, mille poole kõrvalseisjad püüdlevad kas ihalusega või siis meenutavad tagantjärele veidi nukra nostalgiaga,” märkis Salumäe. Ta lisas, et püüdkem siis võtta maailma sellisena nagu ta on – mitmevärvilisena, täis- ja pooltoonides, muide ka vikerkaarevärvilisena.
MTÜ Mudelimuuseum väljapanekul on üle 400 Nõukogude Liidus toodetud auto mudeli. Näitus on avatud 10. märtsini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 139 korda, sh täna 1)