Õunapuuaedade võrgustikust saab asja (3)

Õunapuuaedade võrgustikust saab asja

TARKUST TAGA NÕUDMAS: Õunakasvatajad loodavad võrgustikust oma ettevõtmistele tuge. Foto: Tõnu Veldre

Esmaspäevast neljapäevani toimusid kümnes paigas Saaremaal ja Muhus arutelud ühtse õunapuuaedade võrgustiku loomiseks, et tagada õunakasvatajatele paremaid koolitusi, tootmis- ja turustamistingimusi. MTÜ Saaremaa Viljapuuaiad on algatanud kaks aastat kestva projekti, mille käigus uuendatakse maakonnas 30 vana õunapuuaeda.

Elavad mõttevahetused toimusid Muhus, Orissaares, Tornimäel, Laimjalas, Valjalas, Leisis (Karja mõisas), Salmel, Kihelkonnal, Lümandas ja Kuressaares. Ainult Kärlal ja Mustjalas ei tulnud infopäevale ühtki huvilist. Kõige rohkem õunakasvatajaid – 21 inimest – kogunes neljapäeva pärastlõunal Kuressaares Saaremaa õppekeskusse.
Projektijuht Marii Aksiim jäi ettevõtmisega üldkokkuvõttes rahule. “Igal pool, välja arvatud siis Mustjala ja Kärla, oli kohal keskeltläbi 5–6 inimest. Kindlasti saime me kinnitust õunapuuaedade võrgustiku loomise vajadusest. Saare maakonnas on viimasel ajal uusi õunapuuaedu rajatud. Siinne kliima on õunapuude kasvatamiseks soodne. Muhus ja Saaremaal on aga väga vanu ja korrastamata õunapuuaedu. Infopäevadel jagasimegi õpetusi vanade aedade uuendamiseks. Praktilised näidistunnid seisavad ees. Jagasime soovitusi ka sortide kohta. Väga palju küsimusi oligi sortide kohta. Inimesed tahavad teada, millised sordid meie klimaatilistes tingimustes kõige paremini sobivad, ” rääkis Marii Aksiim.
Projektijuhi sõnul oli osalejate hulgas nii üsna rikkaliku praktilise kogemusega puuviljakasvatajaid kui ka neid, kes soovivad selle alaga alles tegelema hakata.

“Infopäevadel käis inimesi, kes on endale ostnud vana talukoha õunapuuaiaga. Meie käest tulidki nad oskusteavet hankima, mida oleks vanade õunapuudega kõige otstarbekam teha. Teised, juba tegutsevad aednikud, tulid täiendavaid teadmisi saama,” mainis Marii Aksiim.
Projektijuhi sõnul on osalejate ettepanekute põhjal välja valitud 15 aeda, millest omakorda sõelutakse välja viis aeda näidistundide läbiviimiseks. Praktilise tööna näidatakse õunapuude lõikamist, pookimist ja teisigi aias tarvilikke ettevõtmisi. Näidistunnid planeeritakse märtsi lõppu ja aprilli algusse.
Arutelud süstisid õunakasvatajatesse optimismi ja loodetavasti on juba lähiaastatel Kuressaare turul ja maakonna poodides kohalikke õunu rohkem saada.

Muhus õunapuuaeda omav staažikas õunakasvataja Hargo Saabas osales infopäeval Kuressaares. Muhulase arvates saab kavandatavast õunapuuaedade võrgustikust kindlasti asja.
“Osavõtjad suhtusid sellesse väga positiivselt. Neljapäevalgi esitati mitmeid ettepanekuid, näiteks kahjurite tõrje ja muude aiatööde kohta. Arvati, et näidistundides saavad osalejad ka sellekohase koolituse,” hindas Hargo Saabas infopäeva kordaläinuks.
Mullusest õuna-aastast ülevaadet andes ütles Saabas, et poole sajandi vanune umbes neljakümne õunapuuga aed andis rikkaliku saagi. “Eks pean minagi oma aeda uuendama. Siit sain selleks teadmisi juurde. Oleks ju tore, kui minu aed näidistunni tegemiseks välja valitakse. Valiku tegemisel ei saa ma ise muidugi kaasa rääkida. Ühisettevõtmisest on kasu igal alal. Loodame, et projekt täidab oma põhieesmärgi – taaselustada väiketootmine Muhu ja Saaremaa õunaaedades,” märkis Hargo Saabas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 66 korda, sh täna 1)