Kihelkonnale kerkib uus veiselaut (9)

15. veebruaril määras PRIA üheksale Saaremaa põllumajandustootjale investeeringutoetust loomakasvatushoone ehitamiseks.

Ehkki toetust küsis mitu suurt Saaremaa piimatootmisettevõtet, naeratas õnn seekord Kihelkonna vallas tegutsevale osaühingule Kangru LP, kes sai uue lauda ehitamiseks 499 082 eurot. Kokku määrati Saaremaa tootjatele toetust 1 337 305 euro ulatuses, mida on ligi kolm korda vähem, kui küsiti.
Kangru LP juht Rein Sepp möönis, et toetuse määramine tuli ettevõttele meeldiva üllatusena, sest arvestades varasemaid kogemusi, polnud Kihelkonna piimatootja toetuse saamises sugugi kindel. Näiteks aasta tagasi, kui Kangru LP soovis investeeringutoetusega uuendada masinaparki, jäi toetus saamata, ehkki ettevõtte oma hinnangul olid nende näitajad väga head.
Sepa sõnul plaanivad nad toetusrahaga Rootsikülas asuvale laudale pikenduse ehitada. “Mismoodi ja millal ehitus täpselt pihta hakkab, seda me alles hakkame arutama,” ütles Rein Sepp.
Praegu on Kangru LP põhikarjas 140 lüpsilehma, mida on kasumlikuks tootmiseks aga liiga vähe. “Praeguse karja juures on tootmine ikkagi väherentaabel, loomade arv on liiga väike, et kaasajal välja tulla,” selgitas Sepp.

Ettevõtetest sai loomakasvatushoone investeeringutoetuse viiendast voorust toetust veel Asvamäe OÜ (94 229 eurot), OÜ Liivalammas (195 717 eurot), OÜ Asva Hobusekasvatus (31 132 eurot) ja OÜ Kotlandi-Kadaka (86 529 eurot), ülejäänud neli toetuse saajat on FIE-d, kellele määratud toetused ei kuulu avalikustamisele. Kokku laekus Saaremaalt toetusetaotlusi 20.
Loomakasvatusehitise investeeringutoetuse viienda taotlusvooru esialgne eelarve oli 12,46 mln eurot. Arvestades toetusesoovide rohkust ja ettevõtjate vajadusi, suurendas põllumajandusminister taotlusvooru eelarvet veel 4 mln euro võrra.
“Lisaeelarve võimaldab toetusi määrata veel kuni paarikümnele abikõlbulikule projektile,” ütles PRIA arengutoetuste menetlusbüroo juhataja Lauri Kolberg. “Teeme lisamääramised planeeritud tööde kõrvalt võimalikult kiiresti.”

Loomakasvatusehitise investeeringutoetuse piirmäär on 500 000 eurot. Viienda taotlusvooruga on aastatel 2007–2013 maaelu arengukavas loomakasvatusehitiste investeeringutoetuseks ette nähtud raha otsas ja järgmised laudaehitajad peavad ootama uut rahastusperioodi, mis algab aastast 2014.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 88 korda, sh täna 1)