Esmaspäevast koputab uksele rahvaloendaja (10)

Esmaspäevast koputab uksele rahvaloendaja

VIIMANE OMATAOLINE: Kuressaares esmaspäevast rahva- ja eluruumide loendajana tööle hakkav Jaanus Tahk on selleks tõsiselt valmistunud, tema kohvris on lisaks hunnikule paberitele ka enesekaitsevahendid koerte vastu. Foto: Raul Vinni

Eesti rahvaarv peaks juba selle kuu lõpul enam-vähem teada olema, usub 20. veebruaril Kuressaares ainukese meessoost rahvaloendajana tööd alustav Jaanus Tahk.

Kui kogu Eestis alustab esmaspäevast tööd 2200 rahva- ja eluruumide loendajat, siis Saare maakonnas on neid ametimehi ja -naisi ei rohkem ega vähem kui 63.
Laias laastus on praeguseks e-loenduse kaudu loetud kolmandik saarlasi, linnas rohkem kui maal, sest linnas on lihtsalt parem netiühendus. Päris paljudel eakatel on ka lapsed-lapselapsed aidanud e-loenduseks andmed sisestada. Nii et nende juurde, kel internetis ankeedid korrektselt täidetud, rahvaloendajal enam asja pole. Küll aga nende juurde, kel arvutit kas kodus üldse pole või sinasõprus selle aparaadiga veel sõlmimata.
Ankeedid, mis terve jaanuarikuu e-loenduses kasutuses olid ja nüüd rahvaloendaja käes paberkandjal on, erinevad väheke, kuid samas on andmed lõppkokkuvõttes siiski samad – arvuti töökeskkond erineb lihtsalt paberitöö keskkonnast.

“Tänavune rahvaloendus on viimane, mis sellisel kujul, rahvaloendajaid kasutades, läbi viiakse. Järgnevad on lubatud vaid elektrooniliselt korraldada,” teadis Jaanus Tahk, kes ise sattus rahvaloendajaks CV-Keskuse kaudu.
E-rahvaloendusel loendati esialgsetel andmetel üle 62% Eesti arvestuslikust elanikkonnast. E-loenduse lõplik osakaal selgub pärast rahvaloenduse tulemuste avaldamist mais, kui on teada Eesti tegelik rahvaarv. “Statistikaameti andmeil on e-loenduse lõpuks täidetud püsielanike isikuankeete 880 455, mis moodustab arvestuslikust rahvaarvust 66,7%,” ütles rahva- ja eluruumide loenduse projektijuht Diana Beltadze.

Rahvaloendajad panevad kõigile inimestele südamele, et nende uksest sisse astuval loendajal peab olema vastav töötõend, rahvaloendaja sall ja kohver. Vaid siis võib ta uksest sisse lubada. Samuti teavad kõik rahvaloendajad, et see, mis räägitakse kliendi juures kodus, sinna ka jääb, st ükski ametnik ei tohi minna küla peale rääkima, “mis ta kõik kuulis”. Rahva- ja eluruumide loendajad külastavad kodanikke, kel ankeet e-keskkonnas täitmata, 20. veebruarist 31. märtsini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 89 korda, sh täna 1)