Valjalas läks taas hundijahiks (8)

Valjalas läks taas hundijahiks

NIMED KIRJA: Kuivastu maantee äärsesse Võrsna parklasse kogunenud 55 jahimeest pidid oma nimed enne metsaminekut kirja panema. Foto: Tõnu Veldre

Eile päeval kogunes Kuivastu maantee Võrsna parklasse üle 50 jahimehe, et minna vana ja kavalat hunti jahtima, kuid ka seekord ei jäänud võsavillem püssitoru ette.

“Tänaseks (eile – toim) lõpetasime ära,” ütles jahti juhtinud Valjala grupi juht Andres Eist Saarte Häälele, lisades, et reedel proovivad jälle.
Eile hommikul saadeti kõikidele jahimeestele teade, et Valjalas Võrsna kandis on hunt öösel murdnud üheksa lammast ning nüüd läheb hundijahiks. Mehi tuli kokku kõikidest Saaremaa jahisektsioonidest.
“No siin on ka varem lambaid murtud, kuid täna öösel oli ohvreid rohkem,” rääkis üheksast noorest lambast ilma jäänud Veiko Maripuu, rõhutades, et juhtunu on hoopis tema süü.
“See on minu probleem, ma ei uskunud, et siinkandis on hundid,” lisas Maripuu, kel ei ole võsavillemitele mingeid pretensioone ja kes oma sõnul võtab juhtunut kui õppetundi ning katsub oma loomi edaspidi paremini kaitsta.
Maripuu arvates on tegu ühe hundi tööga, kes varem käis ja napsas lambaid ükshaaval söögiks, kuid ööl vastu neljapäeva murdis lihtsalt lõbu pärast mitu noort lammast.

Kuna vana hunt on väga kaval ja tema tabamine keeruline, tuleb jaht eelnevalt hoolikalt läbi mõelda, sedakorda tegid luuretöö Kalev Eichfus ja Jüri Aulik.
“No ma tunnen seda metsa,” ütles Aulik Saarte Häälele, lisades, et ei ole keeruline vaadata, kuhu jäljed lähevad, ning metsatukale ringi peale tehes saab ala, kus hunt sees on, piiritleda.
“Loodame, et saame enne pimedat kätte,” lootis Valjala jahisektsiooni juht Kalev Päästel lipuliini ette valmistades.
Viimati peeti hundijahti poolteist nädalat tagasi, kuid võsavillem kavaldas kogenud mehed siiski üle.
Jahimeeste püssi ette on sel aastal Saare maakonnas jäänud juba kaks hunti. Ning üks sai haavata. Seega on kolm esialgu välja antud luba realiseeritud.

Eelmisel nädalal anti aga siinsetele jahimeestele luba veel kahele hundile jahti pidada. Samal ajal püütakse selgust saada, kui palju Saaremaal ikkagi hunte elab.
Keskkonnaamet soovib koguda just kohalike inimeste arvamusi. Ehk siis tahab teada, kui palju kohalikud Saare- ja Hiiumaal hunte tegelikult näinud on.
Täpseid andmeid huntide arvu kohta saartel pole, kuid on ka arvatud, et hundid on Saaremaale siginenud viimaste aastate külmade tõttu mandri üle kinni kaanetanudmere ja praegu arvatakse neid olevat kuni 15.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)