Lumi jättis autod vangi (4)

Lumi jättis autod vangi

POSTILJONI VAEVAD: Postiljon Inno Saameri sõnul on kõige raskem rattaga lumepudrus sumbata. Foto: Tõnu Veldre

Mahasadanud lumi jättis Kaarmal väikse lapsega auto lumevangi ning mitmed teisedki sõidukijuhid olid sunnitud oma sõiduvahendi lume alt välja kaevama. Ilmavaatlejate hinnangul on Saaremaal sama palju lund kui Otepääl, kuid selle talve lumerohkeim päev jääb siiski jaanuarikuusse. Lume sulamist lähiajal oodata ei ole.

“Teisipäeval kell 22.13 teatati häirekeskusele, et Kaarma vallas Saia külas on auto jäänud lumevangi, autos oli ka väike laps,” teatas Lääne päästekeskuse pressiesindaja Evelin Trink, lisades, et päästjad aitasid auto lumehangest välja.
“Selline lumeuputus, et jube,” rääkis Saarte Häälele Kuressaare elanik, kel eile hommikul tööle rutates jäid silma lumised ristmikud. “Isegi buss jäi kinni,” märkis ta, küsides, mis siis veel kiirabi- või päästeauto tegema peaks.
Kuressaare linnavalitsusest kinnitati Saarte Häälele, et Linnamajanduse mehed on lumetõrjega tegelenud juba öösel (ööl vastu kolmapäeva) kella kahest alates.

“Lund on palju ja selle konsistents on tihe ja raske, mistõttu töödele kulus tavapärasest rohkem aega,” selgitas linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu, kelle sõnul veetakse öösel natuke lund linnast ka välja.
“No kuulge, sel aastal pole nuriseda midagi, sest tõeline talv oli mullu,” ütles eile Kaevu tänaval oma autot lume alt välja kaevav Väino Rassel optimistlikult, lisades, et öösel mahasadanud lumi ei ole märkimisväärne.
Eile oli hommikuste andmete põhjal Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi Saaremaal asuvatest vaatlusjaamadest lund kõige enam Valjala vallas Uue-Lõvel – 35 cm. Ilmavaatluse osakonna juhataja kt Külli Loodla sõnul tuli viimase lumesajuga juurde 9 cm. Suurim lume juurdekasv oli Loodla sõnul jaanuaris, kui 13. jaanuari hommikul mõõdeti Uue-Lõvel lund 1 cm ja 14. jaanuari hommikul 12 cm, seega oli ööpäevaga juurde tulnud 11 cm lund.
“Uue-Lõve andmete järgi on lund Saaremaal peaaegu sama palju kui Lõuna-Eestis – Otepääl on lund tänahommikuse seisuga 37 cm ja Tuulemäel Võrumaal 34 cm,” rääkis Loodla, lisades, et eelmisel aastal oli Saaremaal kõige enam lund 7.–8. jaanuaril, mil Uue-Lõvel mõõdeti lumikatte paksuseks 71 cm.

“Meie teed on enam-vähem korras,” ütles kõige lumerohkema valla Valjala majandusosakonna juhataja Aare Külaots, mainides, et tema arvates on riik lumelükkamisega rohkem jännis kui vallad.
“Sadu jäi järele ja päike tuli välja ning me saame kindlasti hakkama,” oli Külaots optimistlik.
Ka Kaarma valla haldusspetsialist Maidu Ots ütles, et neil on väljas 12 traktorit ning olukord on talutav. “Inimesed said ilusasti tööle,” kinnitas ta.
Muratsi külast tööle rutanud naine rääkis aga, et lume lükkamine käis nii tihedasti, et neil tuli lühikese aja jooksul traktori poolt tee äärde lükatud vall lausa kaks korda läbi kaevata.

Kui tavaliselt on suuremad sajud põhjustanud ka elektri kadumise paljudest majapidamistest, siis seekord läks paremini.
“Ööl vastu kolmapäeva olid Saare maakonnas mõned lühiajalised katkestused (kuni 3 minutit),” ütles Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik, kinnitades, et lumesaju tõttu mingeid pikemaid katkestusi ei tekkinud.


ETTEVAATUST, LUMI!

Üks tähelepanelik lehelugeja juhtis eile pärastlõunal Saarte Hääle tähelepanu asjaolule, et mitmed majaomanikud pole oma katuseid raskest lumest puhastanud. Tema sõnul peaksid jalakäijad tihedamini katuste poole vaatama, et mitte ootamatult alla sadava lume- ja jääpurikakuhila alla jääda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 74 korda, sh täna 1)