Täna algab tulude deklareerimine (1)

Täna algab tulude deklareerimine

 

Tänasest on võimalik esitada möödunud aasta tuludeklaratsioone nii elektrooniliselt kui ka paberkandjal.

Maksu- ja tolliameti juhtivspetsialist Olev Martinson ütles, et igal aastal tehakse tulumaksudeklaratsioonide esitamisel võrreldes varasemate aastatega mõned muudatused. Nii ka tänavu. Tema sõnul võiks 2011. aasta tuludeklaratsioonide esitamisel silmas pidada alljärgnevaid asjaolusid.
“Esmakordselt tuleb tulusid deklareerida eurodes ja teha seda sendise täpsusega,” sõnas Martinson. “Lisaks on tänavu kitsendatud tulust mahaarvatavate annetuste ja kingituste saajate ringi, nimelt kehtib soodustus vaid vabariigi valitsuse poolt tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud isikutele tehtud annetustele ja kingitustele.”

Veel on tänavu uudne, et makstud elatist (alimente) ei saa enam maksustatavatest tuludest maha arvata. Saadud elatise pealt ei pea aga ka selle saaja enam tulumaksu maksma.
Eluaseme müügi maksuvabastust kohaldatakse tänavu aga vaid esimesele tehingule kahe aasta jooksul. “Seega on kahe jooksva aasta jooksul mitme kasuga müüdud eluaseme puhul teine ja järgnevad müügikasumid tulumaksuga maksustatavad,” selgitas Martinson.
Viimati mainitud muudatus puudutab näiteks neid, kel on kombeks väga tihti oma elukohta vahetada.
Tulumaksudeklaratsioonide esitamisel on veel muidki muudatusi. Kõigi nendega on võimalik täpsemalt tutvuda maksu- ja tolliameti veebilehel.
Tulumaksu tagastamise kiirus sõltub aga maksumaksja õiguskuulekusest, eelkõige sellest, kuidas on isik ajavahemikus 15. veebruar 2011 kuni 14. veebruar 2012 täitnud oma maksukohustusi. “Näiteks kui inimene ei tasunud 2011. aastal maamaksu tähtaegselt, siis temale tulumaksu märtsikuu jooksul ei tagastata,” ütles Olev Martinson.

Kui inimene on aga möödunud aasta jooksul oma maksukohustusi korrektselt täitnud, tagastatakse enammakstud tulumaks talle üldjuhul viie tööpäeva jooksul, kuid mitte enne 28. veebruari. Seda juhul, kui tuludeklaratsioon on esitatud e-maksuametis ja kui deklareeritud andmed ei vaja täiendavat kontrolli.
Tuludeklaratsioonide esitamise tähtaeg on sel aastal 2. aprill.
2010. aasta kohta esitati Eestis 550 000 füüsilise isiku tuludeklaratsiooni, Saare maakonnas 14 267 tuludeklaratsiooni. “Võrreldes esitatavate tuludeklaratsioonide arvu ja elanikkonna üldarvu, võib tõdeda, et iga-aastase deklareerimisega on haaratud ligi 45% elanikkonnast,” ütles Olev Martinson.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 112 korda, sh täna 1)