Kiipsaare majakast saab randatrügijatele hoiatav näide (14)

Kihelkonna vald tahab merele jalgu jäänud Kiipsaare majakakompleksi hakata eksponeerima kui hoiatavat näidet selle kohta, millega võib lõppeda loodusjõudude eiramine.

Kihelkonna vallavanema Raimu Aardami sõnul tuleks praeguseks sisuliselt mere poolt alla neelatud majakakompleksi lähistele panna püsti üks võrdlev pilt sellest ajast, kui majakavahi hoone ja ka majakas ise asusid veel keset maad.
“See oleks väga õpetlik näide, mis tegelikult juhtub, kui tõsiselt merega rinda pista, ja kumb siis võitjaks jääb,” rääkis Raimu Aardam, kelle sõnul peab vald mõistlikuks majaka ja kompleksi varemed puutumatul kujul alles jätta.
Kohalikel omavalitsustel on maaomanikega üsna tihti vaidlusi, kus omanik ei ole rahul ehituskeeluga, sest maa on arvatud üleujutusala sisse. “Asi ongi selles, et kui kohalik omavalitsus annab ehitusloa välja, peab ta olema väga veendunud, et loodus kolmandal aastal seda ehitist minema ei vii,” selgitas Raimu Aardam.

Möödunud nädalal pöördus Kihelkonna vallavalitsus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning keskkonnaameti poole, et saada nõu, mida ette võtta Saaremaa Pisa torniks hüütava laguneva Kiipsaare majakakompleksiga.
“Otsime lahendusi, kuidas õiguslikult lahendada Kiipsaare majaka ja majakavahi hoone edasine saatus,” lausus Raimu Aardam. “Meie soov ei ole omanikult kompleksi ära võtta, vaid selgitada, mida vald saaks teha ja kaasa aidata, et majakas ja kolmveerandi ulatuses merre vajunud majakavahihoone edasi ei laguneks. Kas vald peaks merre varisenud maja rusud koristama või mitte?”

Valla kirjale vastanud keskkonnaamet leiab, et Kiipsaare majaka kompleksi kuuluvaid ehitisi ei ole vaja tingimata lammutada ega korrastada. Samas on viltusest tuletornist kujunenud Harilaiu poolsaare sümbol ja popu-laarne pildistamise koht.
Seitsme aasta jooksul, mil majakakompleksil on olnud uus omanik, pole kinnistul mingit arengut toimunud ning Kiipsaare tuletorn, majakavahi maja, saunahoone ja kaev on olnud ilmastiku meelevallas. Meri on maalt lõivu võtnud ja nüüd asub 1933. aastal ehitatud tuletorn rannikust umbes 60 meetri kaugusel meres.

Oliver Rand, Ain Lember

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 69 korda, sh täna 1)