Saaremaa ettevõtja vihastas rahandusminister Ligi peale (15)

Saare Kaluri juhataja Tiit Sarapuu vihastas erakonnakaaslasest rahandusminister Jürgen Ligi peale, kes hõikas riigikogu kõnepuldist maha, et VEB Fondi sertifikaatide omanikud on spekulandid.

“On alatu ja laimav Teie poolt nimetada AS Saare Kaluriga seotud isikuid spekulantideks, kes on neid sertifikaate kokku ostnud ja nüüd riiki hagevad, lootes raha teenida, kasutades kalleid advokaate, ja kes tahavad veel kord rikkamaks saada Eesti riigi abil,” riidles Reformierakonda kuuluv Tiit Sarapuu Ligile saadetud kirjas.
Sarapuu viitas Ligi poolt 11. jaanuaril riigikogus otsuse “Riikliku VEB Fond sertifikaatidega tagatud nõuete hüvitamine” eelnõu lugemisel väljaöeldud sõnadele, mida Saare Kaluri juhataja nimetab “valedeks ja solvanguteks”.
Sarapuu meenutas minister Ligile ajalugu: 1993. aastal oli AS Saare Kalur eraettevõte, mis hoidis oma valuutat Põhja-Eesti aktsiapangas (PEAP), mille omanik oli Eesti Panga kaudu sisuliselt Eesti riik.

Sarapuu sõnul tõsteti riigikogu 20. jaanuari 1993. aasta otsusega AS-i Saare Kalur nõue ilma firma nõusolekuta üle varatusse VEB Fondi. Seega on Sarapuu sõnutsi vale Ligi väide, et Saare Kalur omandas sertifikaadid erastamise käigus, millest tulenevalt ei saanud nad eeldada, et sertifikaatidel on ka tegelik rahaline tagatis.
“AS Saare Kalur soovib vaid õiglast kompensatsiooni raha eest, mis tänu Eesti riigi sekkumisele eraõiguslikku suhtesse aktsiaseltsilt ära võeti, ei midagi rohkemat,” märkis Sarapuu.
AS Saare Kalur taotleb kohtult juba teist korda riigi trahvimist, sest riik pole hüvitanud 20 aastat tagasi Põhja-Eesti aktsiapangast VEB Fondi kantud nõuet (umbes 150 000 USA dollarit) ega täida selles osas hiljuti jõustunud kohtuotsust.

Oma kirja lõpetuseks palus Saare Kaluri juhataja lugeda Ligil tema kiri riigikogus ette ja vabandada sertifikaadiomanike ees.
Jürgen Ligi osutas vastuses, et 11. jaanuaril öeldu npolnud mõeldud solvanguna Saare Kalurile, vaid tõdemusena sellest, et tänaseks on sertifikaadiomanike ringis ka isikuid, kes soovivad riigi arvelt hõlptulu teenida.
Ligi vabandas Sarapuu ees, kuid tõdes, et riigikogu kodu- ja töökorra seadus ei võimalda Sarapuu kaebust ega oma vastust riigikogu istungil ette lugeda.
Tiit Sarapuu ütles Saarte Häälele, et ei jää Jürgen Ligi vastusega mingil juhul rahule. Kui kedagi riigikogus spekulantideks nimetada, tuleb välja tuua nimed, mitte kõiki üldistades solvata, lausus Sarapuu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 237 korda, sh täna 1)