Riigikontroll võttis Pöide ja Kärla valla luubi alla (17)

Riigikontroll võttis Pöide ja Kärla valla luubi alla

OLEKS VAJA: Mustjala voliniku Heimar Põllu sõnul võiks audit toimuda ka Mustjala vallas. Foto: Egon Ligi

Riigikontroll kogub tänavu andmeid 30 Eesti omavalitsuse tehingute kohta ning luubi all on ka Pöide ja Kärla vallavalitsus.

“Riigikontrolli 2012. aasta tööplaanis on audit korruptsiooni ennetamise kohta kohalikes omavalitsustes, mis on järeltegevuseks 2009. aasta samateemalisele auditile,” sõnas riigikontrolli kommunikatsiooniteenistuse juhataja Toomas Mattson.
Ta tõdes, et korruptsiooni ennetamiseks peavad kohalikud omavalitsused (KOV-id) oma töökorralduses arvestama korruptsioonivastase seaduse nõuetega. See on siis ka auditi peamine läbiviimise n-ö lähtepunkt. Toomas Mattsoni sõnul on rikkumised KOV-ides tihtilugu seotud väheste teadmistega ja oskuste puudumisega.

Ei ole midagi karta

Auditi käigus kogutakse andmeid 30 kohaliku omavalitsuse tehingute kohta, kuid kohapealsete kontrollitoimingute tegemiseks ja hinnangu andmiseks valitakse nende hulgast hiljem välja 10 omavalitsust. “Nende 30 hulgas, mille andmeid analüüsitakse, on ka Pöide ja Kärla vald,” nentis Mattson. Ta lisas, et kõnealused 30 KOV-i valiti välja, analüüsides maksu- ja tolliameti ning äriregistri andmeid, arvestades seejuures ametiisikute ja (äri)ühingute vaheliste seoste arvu.
Kärla vallavanem Villi Pihl ütles Saarte Häälele, et neil pole auditi osas midagi peljata. “Mis siin ikka kommenteerida, las nad uurivad, kui nad tahavad. Meil korruptsiooni ei ole,” kinnitas Pihl.
Pöide vallavanem Jüri Linde nentis, et riigikontroll teeb ikka oma tööd ja kontrollib erinevaid valdkondi nii riigiasutustes kui ka omavalitsustes ja see pole mitte esimene kord, kus ta Pöide valda kontrollima tuleb.

Kontroll teretulnud

Hinnangut korruptsiooni ennetamise teemal küsis Saarte Hääl näiteks ka Torgu vallast ja Mustjalast. Opositsiooni esindajana Mustjala vallavolikogus olev Heimar Põld nentis, et taoline audit võiks kindlasti toimuda ka nende vallas. “Eks opositsioon on püüdnud ka auditeid sisse kutsuda, nii et tere tulemast! See on hea ju, kui kõikjal on kord majas, mis meilgi selle vastu olla saaks, karta pole midagi,” kinnitas ta.
Põllu sõnul saab asjaajamisi vallas alati kindlasti paremini teha. Selleks peaks rohkem pingutama näiteks kohalik revisjonikomisjon. “Kui kohapeal midagi ei tehta, siis on ainuvõimalik, et kontroll tuleb väljastpoolt,” leidis ta.
Torgu vallavolikogu liige Kaupo Vipp tõdes, et opositsiooni esindajana võiks alati välja tuua erinevaid asju, mida tema hinnangul võiks vallas teisiti teha. Korruptsiooni ennetamise teemal ei osanud ta aga konkreetselt midagi välja tuua, mis Torgu vallas kehvasti oleks. Vipp tõdes, et võimalus korruptsiooniks tekib siis, kui keegi kasutab oma ametikohta, teadmisi või sidemeid ära isiklikes huvides. “Kindlasti on asju, mida annaks vältida, aga konkreetselt midagi välja tuua ei oska hetkel,” lisas Vipp.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)