Muinsuskaitseamet kavatseb veel sel aastal lõpule viia aastaid kestnud protsessi, võttes kaitse alla kümme Saare maakonna lähiajaloo militaarobjekti.
“Millal täpselt kogu see protsess lõpule jõuab, on täna veel raske öelda,” lausus muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa. “Lõpliku otsuse langetab ses küsimuses kultuuriminister ja loodame, et see toimub veel selle aastanumbri sees.”
Praegu on muinsuskaitseamet saatnud militaarobjektide omanikele ja kohalikele omavalitsustele välja kirjad, et küsida ka nende arvamust. “Vähemalt seni on tagasiside olnud suhteliselt vähene,” nentis Peirumaa. “On olnud ka vastuseisu, seda aga peamiselt neist piirkondadest, kus omanikel on juba peal mingid keskkonnakaitselised piirangud ja kus seepärast suhtutakse kõiksugu uutesse piirangutesse ülima ettevaatlikkusega.”
Kui mingi objekt võetakse muinsuskaitse alla, seab muinsuskaitseseadus teatud piirangud. “Antud juhul on aga tegemist maastikul asuvate militaarobjektidega, mis tähendab, et need peavad lihtsalt säilima,” selgitas muinsuskaitseameti vaneminspektor. “Omanik nendega eraldi tegelema ei pea, küll aga ei tohi ta neid lammutada, sealt näiteks ehitusmaterjaliks kive võtta ja neid laiali tassida.”
Samas pole keelatud, kui omanik soovib näiteks läbi nende objektide turismimarsruuti korraldada, mis eeldab teatud viitade ja siltide paigaldamist. Igasugu ümberehitus- ja koristustööd tuleks aga eelnevalt muinsuskaitseametiga kooskõlastada.
Kui kaugest muinasajast pärinevad maalinnad ja linnamäed välja jätta, on Eestis militaarobjekte muinsuskaitse alla võetud üpris vähe. Saare maakonnas on kavas aga kaitse alla võtta koguni kümme lähiajaloo militaarobjekti. Need on: Mustjala vallas Tagaranna ja Ninase külas asuvad rannakaitsepatareid, Muhu Võiküla rannakaitsepatarei, Sääre rannakaitsepatarei nr 43, Stebeli patarei, Lõpe–Kaimri ja Ungru–Pagila tankitõrjeliinid, Sääre piirivalvekordon, Roomassaares asuv II maailmasõja aegne kuulipildujadott ja Torgu vallas Maantee külas asuv Nõukogude õhutõrjeväe raketihoidla Granit.
muinsuskaitse võiks ausalt natuke tagasi tõmbuda, kaua see laaberdamine kestab…..kas varsti ei tohi enam õhku ka hingata see kah äkki "kaitse all" ülbuse tipp tõesti. olen nõus et militaarobjekte võiks loomulikult ju säilitada, ag kui objekt asub minu maa peal, siis mis õigusega tullakse mulle ette kirjutama et vot see ja see on nüüd kaitse all ja bläää bläää bläää
esimene õigus VÕIKS OLLA ikkagi ju maaomanikul.
Lootusetult hilja.Külastasin paljusid neid enne seda kui eestlased nad ära lõhkusid.OLI mida vaadata.
mõttetu ametkond see "muinaskaitse" võtavad kaitse alla ja mis siis-garantii et keegi ega miski ei tule neid lõhkuma või ha haa haaaa… kes tahab hävitada see ka hävitab ei peata teda ükski tobe muinasameti veel tobedam eeskirjutis.
Lugupeetud m-i kaitsajad saage aru seal pole enam midagi kaitsta,kogu mõistlik kupatus on ammu maatasa tehtud,ära varastatud,laiali tassitud,maha müüdud – ka kõige lollim venelene ei tule teie prügimägesi vaatama.Ise keetsite suppi sööge ka…
paha on makse maksta, teades et osa läheb nii ülbele ametk nagu teemas mainitud…lg peiru olge nii kena ja lõpetage see lame ja mittevajalik tegevus.
kui need mil. objektid taastataks endisel kujul ja suuruses, kuid mida võtta Tagarannas kaitse alla, kas piirivalve hooned ja muu seal ümber (kaitsekraavid, vaatlustorn, prozektori hoone, koerte maja jm) olid ju ka militaarkasutuseks ehitatud. Teeme enne korda saiandite vanused objektid (pühakojad, endised koolimajad jm sarnast), siis läheksime betoonpunkrite taastamisele ja hoidmisele.
kas sellist eestit me tahtsimegi…..et kohe tuleb mingi ametkond minu MINU maale ette ütlema et see on muinsuskaitse all ja mina ei tohi seda eanm nagu üldse torkida. kui nii väga kaitsta tahavad siis ostku kõnealused objektid koos juurdekuuluva maaga ära KAITSKE PALJU TAHATE….JOBUD
Tore, nüüd, kui enamik objekte on laiali tassitud, ära lõhutud ja paljaks varastatud…. nüüd võtame kaitse alla…
see amet teeb ju tühja tööd ise siis ei saa aru…palju parem oleks ju nt kirjutada nendest objk raamat ja vastavate teemade juurde vastavad pildid, kes aga tuleb kohapeale turistile selgitama, kes viitsib.kes maksab, peirumaa ise või..!?????????????????????????????????????
Kihelkonna vallas Kurevere, Kõruse ja Undva objekte polegi võetud?
See muinsuskaitse tädi on ju päris naksis, temaga võiks kusagil mürada küll.
Hiljaks olete jäänud, hiljaks. Ei ole neis kohtades enam suurt midagi kaitsta. On ainult lagunevad hooned, mille kõik kommunikatsioonid on lõhutud ja ära veetud, suures osas ka hooned ise. Arvestades nende hoonete ehituskvaliteeti, ei ole ei omanikel ega riigil vahendeid, et neid säilitada.
anna minna