Noor naine ihkab Kõinastu vahiks (18)

Noor naine ihkab Kõinastu vahiks

TUNNEB SAART: Läänemaalanna Mari-Liis Pae on valmis saarel elama aastaringselt. Foto: erakogu

Saare maavalitsus on juba mõnda aega otsinud Kõinastule saarevahti. Läänemaalanna Mari-Liis Pae (31), kes end detsembris saarele sisse kirjutas, kavatseb sinna kevadel elama asuda ja kandideerida ka saarevahiks.

“Teatud mõttes on üks ring mu elus täis saanud ja ma tean, et Kõinastu saar oma vanade lugude ja tänase eluviisiga on see paik siin maakeral, kus ma heameelega näen end elamas ja toimetamas,” põhjendas Mari-Liis Pae oma soovi saarele kolida, lisades, et saarel olles näeb kõiki probleeme veidi teise nurga alt, kui mandril elades tundub.
Viimased neli aastat on Pae Kõinastul igal aastaajal viibinud ja teab oma sõnul, millised on seal elamise raskused.
Küsimusele, mis seob teda Kõinastu saarega, vastas Mari-Liis, et lapsepõlve igasuvised matkamised üle Kõinastu lee, seljakott seljas. Vanaisa ja vanaema Ülo ja Aino Kivihalli käe kõrval on ta aastate jooksul meretagusesse ellu sisse elanud. “Võib ka lihtsalt minna ja olla, kuid tunnetada kogu küla lugu ja elu… tunda inimesi rohkem kui hommikuse tere jagu, see on midagi sügavat ja ilusat ja see kujuneb aastakümnete jooksul,” rääkis Mari-Liis, kes on pühendunud saare ajaloo tundmaõppimisele. Pildikogu saarest on tal tänaseks juba tuhandetes. Samuti kirjutab ta raamatut Kõinastu ajaloost.

Küsimusele, kuidas ta saarevahi ametiga hakkama saaks, vastas Mari-Liis Pae, et ta tunneb Kõinastu saart.
“Tunnen selle saare inimesi, nende mõtteid ja käitumismustreid lähemalt kui väljast tulnu. Ma seon seda vana lugu ja uusi mõtteid,” lausus ta.
Üks määravamaid saarele jäämise mõtteid on kindlasti tuulegeneraatori paigaldamine. “Sest kui saab elektri ka püsivalt saarele, siis on elu tükk maad kergem,” sõnas ta.
Saarel plaanib ta jätkata kindlasti oma huviala – pildistamisega. Tahab pidada n-ö logiraamatut või päevikut. Uurida kindlasti rohkem põlise hiiemetsa Arbu tammiku kohta. Ja tuginedes sotsiaaltöö õpingutele, mõtleb ta ikka sellele, et rohkem inimesi saarele tagasi tuleks.
“Et meie ühiskonnas respekteeritaks rohkem inimese väärikust ja humaanset sotsiaalset ümbrust. Tuleb kaardistada kogukonna võimalused ja sealt lähtuvalt siis edasi töötada,” põhjendas Mari-Liis Pae.
Saarele elama tõmbavad teda oma sõnul kindlasti loodus ja head naabrid. “Aga ka rahu ja see isemoodi rõõm, mis ärkab ellu iga kord, kui saarele jõuan,” nentis õe-ämmaemanda haridusega noor naine, kes praegu elab Läänemaal Ristil ja õpib Tallinna ülikoolis sotsiaaltööd.


Aastaringselt üksikul saarel

Kõinastu eelmine külavanem Neida Lember, kes on saarel käinud 1961. aastast, kinnitas, et toetab igati Mari-Liis Pae soovi saarevahiks hakata. “Kui üldse keegi, siis sobib selleks tema,” märkis Lember.
Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär ütles, et nad on saarevahi teemat arutanud Kõinastu külavanemaga juba üle poole aasta.
Tema sõnul on Mari-Liis Pae vallavalitsusele läbirääkimistel oma seisukohad öelnud ja on valmis saarele elama asuma. Ka on ta saarele sisse kirjutatud.
“Praegu on küsimus vaid selles, kas ta on valmis seal aastaringselt elama,” sõnas Põlluäär. “Kui see on meil omavahel selgeks räägitud, siis saame alustada ka läbirääkimisi võimaluste osas Saare maavalitsusega. Mari-Liisil on kindlasti olemas valla toetus, kui see on tema kindel soov ja tahe ja kõik maavalitsuse poolt ametijuhendiga seatud tingimused on täidetud,” nentis Põlluäär.
Vallavanema sõnul on soovi sellele kohale asuda väljendanud mitu inimest, kuid ükski ei kvalifitseeru vastavalt praegu kehtivatele nõuetele.
Mari-Liis Pae kinnitas Saarte Häälele, et on valmis saama Kõinastu püsielanikuks. Pärast eelmise saarevahi Roberta Erelti saarelt lahkumist ei ela Kõinastul aastaringselt enam ühtki inimest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 295 korda, sh täna 1)