Head vanaaegsed asjad Orissaares (1)

Vana mõisaklaveri jalg aastast 1880, kohviveski, peen Muhu tanu 19.–20. sajandi vahetusest, inkassaatori kott, pätipakud, vanad fotod, 134-aastane piibel, raha, sõjalise algõpetuse tunnis valmistatud tolmumask – need on vaid mõned umbes pooleteistsajast töö-, tarbe- ja mänguasjast, mis on ainult kaks päeva Orissaare gümnaasiumi sammassaalis vaatamiseks välja pandud.

Näitus nimega “Head vanaaegsed asjad” on pühendatud kirjanik Tiia Toometi 65. sünnipäevale, sest Orissaare raamatukogu töötajate poolt algklassidele tutvustatud Toometi raamatutest vanaaja esemetest näituse tegemise mõte sündiski.
“Tiia Toomet on kirjutanud vanaaja lastest ja vanaaja asjadest. Ta on ka loonud Tartu mänguasjamuuseumi,” tutvustas neljapäeva hommikul esimesel vahetunnil avatud väljapanekut 4. klassi õpilane Airiin Ling. Näitus on kokku pandud algklasside õpilaste ja õpetajate toodud ajalooga asjadest.
Näituse üles seadnud õpetajad Ene Laak, Siiri Vaht, Lia Alas ja Kai Paasoja on siiralt tänulikud vanu asju väärtustavatele lapsevanematele, kes lisaks nende väljaotsimisele tegid ära suure töö ning kirjutasid igale asjale kaasa loo selle päritolust või sellega seotud legendist vms. “Peaaegu iga laps tõi midagi. Mõni tõi kohe kotiga,” ütles Kai Paasoja, kelle sõnul on osalemisrõõm lapsele väga oluline.

Kõige eredamalt lõi nostalgiasäde särama aga kooli töötajate silmis. “See mäng oli mu vanavanaemal ja seda ei kutsutud mitte “Tsirkus”, vaid “Kits”,” mäletas inglise keele õpetaja Helve Kaasik.
Erilised lemmikud tundusid olevat Uku Poki (4. kl) vanavanavanaema tubli meetri pikkune koiauguline hapukapsanui ja Iris Kallase (3. kl) toodud Eesti esimese kindlustusseltsi silt, mis kunagi Ratla vana koolihoone seinal seisis, ning ratsaväeohvitseri abikaasa tilluke reisitriikraud. “Kui Koit (Irise isa) mulle vastu tuleb, ütlen ma ikka, et endise ratsaväeohvitseri sugulase tunnen ma kohe ära,” naeris õppealajuhataja Signe Söömer.
Näitus on avatud tänase keskpäevani.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 141 korda, sh täna 1)