Siseminister Vaher: komandode sulgemine suurendab turvatunnet (34)

Riigikogus eile päästekomandode sulgemise teemat selgitades tõdes siseminister Ken-Marti Vaher, et üks prioriteete päästevõimekuse suurendamisel on vabatahtlike võrgustiku suurendamine.

Riigikogu õiguskomisjoni aseesimehe Kalle Laaneti (KE) küsimusele, kas enne komandode sulgemise otsust arutati Keskfraktsiooni ettepanekut luua neisse paikadesse, kus komando kaob, asemele segakomando või vabatahtlikkuse printsiibil tegutsev üksus, siseminister otsest vastust ei andnud.
Ken-Marti Vaher möönis, et vabatahtlikkusega on aktiivselt tegeletud ning tema peab vabatahtlikkust üheks olulisemaks prioriteediks päästevõimekuse tugevdamisel. Selleks on Vaheri sõnul 2012. aastaks eraldatud suur eelarveline ressurss suurusjärgus 50 000 eurot.
Saarlasest riigikogu liige Jaan Õunapuu (SDE) juhtis siseministri tähelepanu läinud pühapäeval Leisis juhtunud traagilisele hukkunuga tuleõnnetusele, kus tule said kontrolli alla just kohalikud päästjad enne seda, kui Kuressaare komando üldse kohalegi jõudis. Õunapuu viitas varem väljaöeldule, et edaspidi elab kuni 15-minutilise kohalejõudmiskiirusega piirkondades umbes 93% inimestest. “Mida te ütlete nendele ülejäänud 7% Eesti elanikest, kes jäävad sinna piirkonda, kus päästekomando ei jõua õigeaegselt kohale ja tulemused võivad olla katastroofilised?” küsis Õunapuu.

Vastuseks nentis Vaher, et kõige tõhusam vahend elude päästmise juures on siiski ennetustöö. “Ennetustöö tähendab lihtsalt öeldes inimese enda teadlikkuse tõusu riskidest ja ohtudest, kindlasti suitsuanduri kasutamist,” selgitas ta. Ennetustöö ongi siseministri hinnangul see reaalne koht, kust tegelikku abi saada. Mis puudutab neid inimesi, kelle juurde jõuab abi pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis Eesti on tõesti hajaasustusega territoorium ning sellega tuleb arvestada, tunnistas minister. Vaher rõhus seejuures taas vabatahtlikkuse tugevdamisele, millele riik kindlasti õla alla paneb. Õunapuu küsimusele ta sisuliselt vastust ei andnud.
Riigikogu liige Kalev Kotkas (SDE) päris seepeale, kas Leisi depoo piirkonnas hiljuti toimunud kaks suurt põlengut on ehk piisav põhjus komando sulgemise otsus ümber vaadata. Ken-Marti Vaher möönis aga, et Eestis on siiski väga mitmeid näiteid, kus päästekomando ülikiire kohalejõudmine ei ole ära hoidnud väga suurt kahju või ka tuleohvreid. Ta kinnitas, et päästevõimekuse ümberkorraldamisega muutub turvaline päästeteenus tulevikus suurele hulgale Eesti elanikest rohkem kättesaadavaks. “Ma arvan, et selles osas päästevõimekuse ümberkorraldamine kindlasti suurendab turvatunnet Eestis,” lausus siseminister.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)