Külmunud torude tõttu kuuendat päeva veeta (4)

Külmunud torude tõttu kuuendat päeva veeta

VETT POLE: Leida Kuus näitamas, et ka eile ei tulnud kraanist vett. Foto: Tõnu Veldre

Kuressaare Kauba tänava maja mitu korterit jäi nädalavahetusel veeta ning ühes neist on kraanid tilgatud juba kuuendat päeva. Kuressaare Elamute Hoolduse tööliste pingutustest hoolimata pole külmunud toru täpset asukohta veel välja selgitada suudetud.

“Ilma söögita saad veel elada, aga ilma veeta ju mitte,” ütles kuuendat päeva asjatult kraani keeranud Leida Kuus, lisades, et saab hakkama vaid tänu väga headele ja lahketele naabritele, kes teda aitavad ja talle vett annavad.
Kuusi sõnul lakkas tal vesi kraanist jooksmast juba möödunud reedel. Kaheksa korteriga majas oli sama mure veel kahel inimesel, kuid neil õnnestus torudele ligi pääseda ja need lahti sulatada.
“Võtsime siin lae lahti ja panime puhuri, et ehk kütab soojaks, aga ei midagi,” näitas Kuus oma WC lage, kinnitades, et kuigi kraadiklaas tualetis näitas juba 28 kraadi, asuvad torud liiga kaugel ning tolku pole sellest olnud. Leida Kuusi sõnul on Kuressaare Elamute Hoolduse mehed käinud juba neli korda uurimas ja soojendamas, aga tulutult.
“Maksud on mul kõik alati korralikult makstud,” rääkis Kuus, selgitades, et majas on külmunud torudega ka varem probleeme olnud, sest kunagi ümberehitatud veesüsteemil puudub projekt ning keegi ei tea, kus mingid torud seinas üldse asuvad. Kõige olulisem on Kuusi sõnul ikka see, et probleem võimalikult kiiresti lahendatud saaks.

Kuressaare Elamute Hoolduse juhatuse liige Hain Vaher ütles, et kõnealune maja tuli nende haldusse kolm aastat tagasi. Vaheri sõnul on probleem selles, et kunagi keskküttelt elektriküttele üle läinud maja torustik ehitati ümber ilma projektita ning ei tehtud ka teostusjooniseid. Maja torustik toodi pööningule, kus see ei ole külma eest nii kaitstud kui varem. Pehmematel talvedel tekkis veevarustusega vaid üksikuid probleeme, kuid viimaste aastate käredad talved on elanikud ikka aeg-ajalt veeta jätnud ning torude sulatamine on töömeestele paras katsumus.
Eilse päeva seisuga oligi see korter Kuressaares ainus, kus ei ole õnnestunud toru lahti sulatada, vaatamata paigaldatud puhuritele.
“Seal ei ole ka muid valikuvõimalusi kui ruum soojaks kütta,” märkis Vaher, lisades, et põrandate ja seinte lõhkumine oleks siiski äärmuslik variant.
Vaheri sõnul võib neid maju, kus sellised probleemid on, ühe käe sõrmedel üles lugeda, ning kui külmad tulevad, siis on töömeestel juba teada, kuhu kindlasti minna tuleb.

Hain Vaher soovitab kõigil, kel torutööd plaanis, kasutada professionaalseid töömehi, sest peamised probleemid on alguse saanud just sellest, et torusid on paigaldanud säärased “asjatundjad”.
Torude külmumise vältimiseks soovitab Vaher vaadata, et uksed ja aknad oleksid külmaga kinni, ning kui võimalik, siis jätta vesi natuke nirisema.
“Inimesed ei taha vett jooksma jätta, sest see on ju raha, mis sealt kraanist voolab, aga pärast läheb sulatamine või seina avamine tunduvalt kallimaks,” võttis Vaher teema kokku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 99 korda, sh täna 1)