Sarema takistab Saaremaa nime kasutamist (5)

Aretajate plaan anda Eesti esimesele sojaoasordile Saaremaa nimi jääb teostamata, kuna Euroopa Liidu sordilehel on juba sarnase nimega sort Sarema.

Jõgeva sordiaretuse instituudi sordiosakonna juhataja kt Laima Puur ütles, et Euroopa Liidu sordiameti eksperdi arvamuse kohaselt on sordinimi Saaremaa liiga sarnane Euroopa Liidu sordilehel oleva Prantsusmaa põld-sojaoa sordiga Sarema ning on selle tõttu ebasobiv. Nüüd peavad Saaremaa aretajad oma sordile uue nime välja pakkuma, mille kinnitamiseks kulub vähemalt kolm kuud.
Saaremaa sojaoa aretustöö algataja Enn Kaljo (pildil) ütles, et tema huvi on Saaremaa nimi ühel või teisel moel sordinimes siiski säilitada. Kui algselt plaanis Kaljo kasutada sordinimes oma poegade eesnimede esimesi tähti ja panna sojaoale nimeks HTT Saaremaa, siis nüüd kaalub ta samuti esmalt võimalust lisada “Saaremaale” mingi muu sõna. Kui see aga ikkagi lubatud pole, siis miks mitte kasutada näiteks Saaremaa ladinakeelset nime Osilia.

Jõgeva sordiaretuse instituut esitas põllumajandusametile taotluse Eesti esimese sojaoasordi Saaremaa registreerimiseks möödunud aasta lõpus. Eesti sojaliidu projektijuht Enn Kaljo pani uue sojasordi aretamisele aluse 15 aastat tagasi oma Kuressaare aiamaal. Kaljo sõnul on uue sordi alusmaterjaliks üks tundmatu Tšehhi päritolu sojasort, mis toodi Eestisse Leedust ja kodustati siinses keskkonnas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)