
EI TASU ÄRA: Helina Mäekivi sõnul teeb tema oma seebikojas seepe viimast aastat. “Tulevast aastast paneme tootmise kinni,” sõnab ta. Foto: Aare Laine
Tuleval aastal jõustuvad uued, rangemad nõuded on Saaremaa väiketootjate hinnangul jõukohased üksnes suurematele tootjatele.
Ligi kuus aastat Valjalas FIE-na seepi tootnud Helina Mäekivi tunnistas, et tal tuleb oma “seebitehas” tulevast aastast kinni panna, kuna karmistuvad euronõuded käivad lihtsalt üle jõu. “See kõik maksab ja väiketootjal, kes teeb seda n-ö hobikorras, näiteks minul, ei tasu need investeeringud lihtsalt ära. Panen sinna rohkem raha alla, kui kasu saan,” selgitas ta.
Väiketootjad leiavad, et uusi nõudeid suudavad täita peamiselt suuremad tootjad. Sama meelt on ka Helina Mäekivi. Läinud kevadel korraldati tema sõnul Tallinnas uute nõuete selgitamiseks tootjatele spetsiaalne infopäev ning sealgi kõlasid kõige valjemalt suurtootjate, nagu nt Orto, hääled. Taolistel tootjatel rangemate nõuete täitmisega muret pole.
Mäekivi toodangus on aga nt 17 erinevat sorti seepi, mis kõik nõuaksid edaspidi eelnevaid keerulisemaid testimisi. “Kui praegu on piisanud mikrobioloogilistest uuringutest, mis nii palju ei maksa, siis uued testid lähevad maksma ikka mitusada eurot,” nentis ta.
GoodKaarma peab vastu
Tuntud orgaaniliste seepide tootja GoodKaarma juhataja Ea Velsvebel-Greenwood tõdes, et uute nõudmiste rakendumiseni on veel pea aasta ning nemad võtavad asja vähemalt esialgu rahulikult. “Aasta on pikk aeg ja palju võib juhtuda. Praegu me midagi küll veel ära ei otsustaks,” leidis ta.
Velsvebel-Greenwood möönis, et uued nõuded on küll rangemad, kuid kosmeetikaseadus on tegelikult ka praegu suhteliselt range. Küsimus on selles, kui palju seda täidetakse ning kui palju jõuab järelevalve jälgida, kes seda punktipealt täidavad. “Meil on praegu käsil meie toodete ohutuse testimine Inglismaal, sest testimist nõutakse ka praegu, kuid seda ei ole võib-olla nii rangelt kontrollitud,” märkis ta.
Ea Velsvebel-Greenwoodi hinnangul ei paista jõustuvad muudatused nende jaoks ületamatud. “Me ei vaata asjadele hirmuga ja ma ei arva, et see sunnib meid tegevust lõpetama,” sõnas ta. Väiketootjad võivad tema arvates peljata seda, et nõuete täitmine tähendab suuremaid kulutusi, ning see võibki mõne väiketootja puhul komistuskiviks saada.
Täielik ohutus ennekõike
Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialisti Leelo Männiku sõnul oli Euroopa Liidu uue õigusakti väljatöötamine tingitud asjaolust, et direktiivi, millega esitati nõuded ja tingimused kosmeetikatoodetele ja nende käitlemisele, oli aastate jooksul korduvalt muudetud. “Regulatsioonide selguse mõttes otsustati õigusakt ümber sõnastada, panna kõik tehtud muudatused ühte teksti kokku,” selgitas Männik. Samuti kaasajastati tema sõnul andmete edastamist (nt toote kohta andmete edastamine otse komisjonile, selleks elektroonilise süsteemi rakendamine jmt).
Õigusakti menetlemise käigus Euroopa Nõukogus ja Parlamendis tehti õigusaktis mõningaid täiendusi ja muudatusi ning uue määruse nõudeid kohaldatakse tuleva aasta 11. juulist. “Kõik nõuded, nii varasemad kui ka uued, on kehtestatud ühel eesmärgil – kosmeetikatooted peavad olema eesmärgipärasel kasutamisel inimese tervisele ohutud,” põhjendas Männik.
Mis siis muutub? Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Leelo Männik tõi välja olulisemad muudatused määruses ja selgitas, miks neid vaja on.
Täpsustatud ja uued mõisted määruses (nt nanomaterjalid) – sellega ei kehtestata rangemaid nõudeid, vaid täpsustatakse mõisteid, et need oleksid üheselt mõistetavad ja rakendatavad.
Vastutavate isikute kohustused – sellega ei kehtestata rangemaid nõudeid, vaid täpsustatakse, kes mille eest vastutab tarneahelas, et kohustused oleksid üheselt mõistetavad ja rakendatavad.
Tuvastamine tarneahelas – see on uus, kuna peab olema võimalik tuvastada, kellelt toode saadi, kuidas see tarneahelas liigub. See ei peaks olema midagi, mis piiraks tootmist.
Ohutushinnang, ohutusaruanne – see nõue oli ka varem, aga nüüd esitatakse täpsemad nõuded. Selle kohta võiks mainida, et see on muutunud ning on meie tootjatele raske, kuna meil napib pädevaid terviseohutuse hindajaid, samuti nõuab see kulutusi. Samas oli seda nõuet lihtsamal kujul vaja järgida juba aastast 2004.
Teavitamine – uus on see, et teave toote kohta tuleb edastada komisjonile, varem teavitati riigi pädevat asutust (meil terviseametit). Teavitamiseks hakatakse kasutama elektroonilist süsteemi. Sellekohase koolituse organiseerime sellel aastal.
Nanomaterjalid – teavitamine. See on uus, aga arvata võib, et meie tootjad nanomaterjale veel ei kasuta.
Taas leiab kinnitust, et euronõuded on tegelikult väga head ja vajalikud. Kui lepavõsa harvendada, on tulemuseks hea puit. Turg puhastub. Kehvemad tegijad praagitakse välja.
palun kust kohas saab selle talu seepe osta ja mis need ka maksavad… Hea meelega tutvuksin nende toodanguga ja oleks hea kui teaks sorte kui ka hinda. KUID KUST SAADA INFOT…
Oligi juba aeg neid seebikeetjaid veidi ohjeldada, muidu oleks võibolla ükskord meid kõiki seebiks keedetud.
Ei ole olemas euro nõudeid,on oma eesti ahvide ülipüüdlikus kannuseid teenida,need ongi kurja juur,kes elu maal välja suretab,omad ikka omad.
"Kehvemad tegijad…"? Sa oled ikka lammas küll. Point pole konkurentsivõitlusele agiteerimises vaid väikeettevõtja jaoks turule sisenemise ja seal olemise raskeks muutmisest küündimatu ametniku ning bürokraatliku riigiaparaadi poolt.
Usutavasti võib kommunistidest jätkuvalt veterinaarset seepi teha?
kreeklane müüb tänavl ajalehe peal keeduvorsti,temperatuur+37 varjus,eestlane küsib,kas teil EL seadused ei kehti,kreeklane vastu,see siin on Kreeka,mitte EL.
vaata vähem ameerika filme.
nendel, kes kodus kokkukeedetud seepidest kärna pole läinud. Võid ju mõne korra end nendega pesta, midagi ei juhtu, ei võta nahka sügelemagi. Aga lauslollus on koduste algkeemikute kokkukeedetut suhu pista või peale määrida pikemat aega, olgu nende teguviis nii õilis kui tahes. Erinevatest komponentidest kokkusegatu vajab testimisi ja kontrollimst enne, kui jõuab inimese makku või nahale.
…tahad ju osta asja, mis vastab ikka nõuetele, sest muidu võib tõesti juhtuda, et pärast on endal rohkem ravi sisse vaja panna kui seep või mõni muu asi maksab ! Midagi polegi teha, tugevamad jäävad ellu, aga see eest ehk ikka ka kvaliteet on garanteeritud…tarbija võidab!
huvitav et euronõudeid pole nii elementaarsele asjale kui päästevõimekus. olgu see siis tuletõrjuja või arsti kohale tulemise aeg ja nende oskused
Lauslollus on seepi makku ajada.
lauslollus on ka tundmatut ollust nahale määrida.
Mul on küll kurb meel, kui Helina Mäekivi oma seebitootmise ära lõpetab. Oleme aastaid tema seepe kasutanud ja väga rahul. Kahju, kui ei saa enam osta Puhkust heinamaal, Punapea Meerit, Kella viie teed või teisi meie pere lemmikuid. Ei ütleks, et Good Kaarma seebid millegi poolest paremad oleks, nende tugevad (ilmselt britilikud) lõhnavalikud meie perele ei sobi.
orto lasteseepi, kõige nahasõbralikum seep ja odav ka!
Omast kogemusest võin öelda,et Helina seebid on väga nahasõbralikud ja kvaliteetsed.Olen neid ka kingikotti pannud ja alati on tagasiside positiivne ja on küsitud infot,et lisa saada.Tõesti on kahju,et neid seepe enam osta ei saa….
Kurb :(
Kahjuks ei ole antud nõuetel rakendamisega Eestis ohtutusega mingit pistmist. See on konkurentide (suurtele jalgu jäänud väiketootjate) hävitamine.
Ohtlikud on just kaubanduskeskustes müüdavad seebid, eriti kui veel igasugu nano sinna sisse topitakse. Iga allergik ja õnrema nahaga inimene teab, et kaubanduskeskusest seepi ei osteta kui pärast just sügamist ei naudi.
kõik seadused on tehtud suurriikide ja korporatsioonide kaitseks.
näide:saksamaa rohelised said oma tahtmise kanade õiguse kaitsel saksamaal.seoses sellega langesid nad kallima omahinna pärast konkurentsist välja.tulemuseks oli see et saksamaa nõudmisel kinnitati samad reeglid ka eu-s.
tagajärgi on näha ka saaremaaal:ovolex pandi kinni
Vanasti olla angerjatest seepi keedetud.
hea asi
Merci sandrineLa matie8re n uiitlse pas d’arbres, peu d’e9nergie (en production et pour la transformation), la fabrication par leur renouvellement annuel stockent rapidement du CO2 dans un support durable sont des re9sidus de ve9ge9taux qui sont ge9ne9ralement enfouis ou incine9re9s une composition e0 forte valeur environnementale :Canne, sucre (la bagasse), Lin : utilisation de produits inade9quats pour l’industrie textile, Chanvre : mise en culture sur des terres en jache8reLes cultures de lin et de chanvre sont naturelles : Tre8s peu de pesticides ou d’herbicides, tre8s peu d’engrais pas d’irrigation Fabrique9e en France.Cool un peu cher on verra pour le budget , et normalement tant que c’est ferme e7a passeEt bonne ide9e pour le concours, j’y avais pense9e avec une classe de graphisme c est dans les projets en cours de la rentree
J’adore la box fae7on boite a noodle!On reste dans le neccopt origami, je trouve e7a mignon.Et puis l’avantage c’est de proposer si possible plusieurs graph diffe9rents. Une boite plus ludique, une plus design, uneUrbaine, une nature, humoristique . Bref l’embarras du choix a toute e2me d’illustrateur!( tu pourrais meame lancer un concours d’illustration de packaging!)Quel est le format? C’est pr quel type d’envoi de produit? Ce Sera enQuelle matiere? Bristol? Fait main ou par 1 Ste9? c7a passerait par la poste( ouiQuestions existentielles!!!)En tout cas si le cote9 logistique passe, moi j’aime!!!!Si t’as d’autres propositions .Bonne continuation!!!Bises!