Vaimulik Hannes Nelis tahab juurutada uusi matusekombeid (27)

EELK Kaarma Peeter-Pauli koguduse kirikuõpetaja Hannes Nelis tahab Saaremaal muuta matmiskombeid – et ülikondades matuseliste asemel ajaksid haua kinni selleks palgatud töömehed.

“Olen 20 aastat vaimulikuna näinud, kuidas ülikondades ja korralikes kingades matustele tulnud mehed hakkavad mulda hauda ajama, ja kui on vilets ilm, siis nad on ikka üsna hullus olukorras seal,” rääkis Hannes Nelis. “Me keegi ei pane ju ülikonda selga, kui läheme põllule kartulit võtma.”
Nelise sõnul võiksid eestlaste matmiskombed olla samasugused kui välismaal, kus pärast kirstu hauda laskmist kaetakse lahtine haud hauakääbast imiteeriva plastikust kaanega ja sinna peale asetatakse pärjad. Edasi lähevad matuselised peielauda ja samal ajal ajab surnuaiavaht koos abilistega haua kinni. Pärast peielauda tulevad matuselised surnuaeda tagasi ja süütavad haual küünlad. “Välismaal on see juba ammune tava, inimesed on filmides seda kindlasti näinud,” rääkis Hannes Nelis.

Kaarma vallavolikogu sotsiaalkomisjoni liikmena tuli Nelis komisjoni viimasel koosolekul välja mõttega, et vald võiks teha 2–3-aastase projekti, et aidata inimestel uue teenusega harjuda. “Iga inimene, kes matust korraldab, saab valida, kas ta võtab 130 euro suuruse matusetoetuse välja või loobub sellest ja saab vallalt abi haua kinniajamisel,” rääkis Nelis.
“Seda võiks teha ka matusebüroo, aga eesti inimene on väga kokkuhoidlik ja ikkagi lastakse see töö matuselistel tasuta ära teha,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 585 korda, sh täna 1)