Leisis hukkus tules inimene (video!) (18)

Leisis hukkus tules inimene (video!)

ESIMENE: Üleeile õhtul Leisis puhkenud tulekahju oli 2012. aastal Saaremaal esimene, kus tulle jäi inimene.
Foto: Tõnu Veldre

Loetud tunnid enne Leisi päästekomando lõplikku sulgemisotsust tõestasid kohalikud päästjad, et tõsise tuleõnnetuse korral saavad oma valla elanikud loota vaid neile.

Vaatamata sellele, et Leisi päästekomando reageeris pühapäeva hilisõhtul Kalda tänaval puhkenud tuleõnnetusele välgukiirusel, hukkus tulekahjus 97-aastane naine. Kahjutules hukkunud naise 75-aastase põletushaavadega poja viis kiirabi Kuressaare haiglasse.
Kui aga kohalik komando jõudis tulekahjule kohale vaid kuue minutiga, siis Kuressaare pritsumehed 22 ja Orissaare omad 31 minutiga.
Hukkunud naise naaber Aire Kallas rääkis Saarte Häälele: “Ohumärke tabas esimesena kass, kes hakkas ukse taga kräunuma. Lasin kassi õue ja samal hetkel astus naabrimees sisse. Tema esimesed sõnad olid, et maja põleb ja ema on surnud. Esimese korraga ei saanud ma kohe telefoniga päästeteenistust kätte. Ütlesin miniale, et ta helistaks Leisi poistele. Leisi päästekomando hoonel on suurelt telefoninumber 45 73 001. Kohalikel on see peas. Mina helistasin omakorda päästeteenistuse üldnumbrile. Sain ühenduse ja edastasin info. Jooksin seejärel naabermaja poole. Mul oli hirm, et äkki läheb naabrimees põlevasse majja midagi veel päästma ja jääbki sinna.”

Oma garaažis toimetanud Aire Kallase poeg Margo Kallas, kuuldes emalt naabermajas juhtunust, kiirustas kohe depoosse, et sealt kolmanda tuletõrjeautoga õnnetuspaigale sõita.
“Tavaliselt lähevad nad välja kahe autoga, aga pühapäeval olid kolmega. Terve igavik oli möödunud, kui ükskord Kuressaarest ja mujalt autod kohale jõudsid,” märkis Aire Kallas.
Tema sõnul tegutses naabrimees põlevas majas targasti. “Meile ta ütles, et ärkas mingi praksumise peale. Kui ta ukse lahti tegi, siis märkas tuld. Ämbritäie vett oli ta kohe tulele peale visanud. Ta jõudis ka ema toas käia ja fikseerida tema surma. Mehel olid peas ja turjal suured põletushaavad,” rääkis Kallas.
Seitse tulekahju üle elanud ja 1972. aastal Metskülas kodu kaotanud Aire Kallas ei mõista kõrgeid riigiametnikke, kes on otsustanud Leisi päästekomando sulgeda. “Leisi koolimaja juures tahetakse päästekomando sulgeda! Alles see oli, kui põles Saaremaa ühisgümnaasium, mis nõudis ohvreid. Kui lühike on inimeste mälu!” ei saanud põline Leisi valla elanik ütlemata jätta.

Tuleroaks langenud hoones oli ka Vello Medri väärt muusikariistade kogu. Osa pille tõid Kallased pooleldi hävinud majast enda juurde hoiule.
Kõik Leisi inimesed, keda Saarte Hääl eile aleviku vahel päästekomando sulgemise asjus küsitles, olid kindlal seisukohal, et seda ei tohi teha. “Eile päästsime inimelusid ja vara, täna pole meid enam vaja,” oli päästja Margo Kallas nördinud.
Eile käisid põlenud majas tulekahju tekkepõhjuseid uurimas eksperdid Pärnust. Naabrinaise Aire arvates sai kahjutuli alguse külmkapist. Milline on ametlik info, saame teada edaspidi.

Loe ka lk 2 ja 5.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 103 korda, sh täna 1)