Ulmelisi mõtteid Suure väina üleveo ajaloos (1)

Ulmelisi mõtteid Suure väina üleveo ajaloos (1)

KAS KA SUURDE VÄINA? See umbes sajanditagune foto on tehtud kuskil Lääne-Euroopas. Väidetavalt sai Hiiumaa mees Johan Mey just sealt idee panna samasugune raudteepraam käima ka Virtsu ja Kuivastu vahel. Paraku jäi see kavatsus ellu viimata.
Foto: Internet

Ühendus Muhu saare ja Mandri-Eesti vahel on olnud aktuaalne vähemalt viimased poolteist sajandit. Praegu spekuleeritakse palju püsiühenduse loomise teemadel. See idee pole aga sugugi uus – esmakordselt tuli säärase mõttega välja pea kaheksa aastakümmet tagasi üks Tallinna tehnikumiõpilane. Huvitavaid uitmõtteid on ses valdkonnas olnud teisigi.

XIX sajandit on inimkonna ajaloos peetud murrangu sajandiks. Tänu tehniliste vahendite kiirele arengule paranesid liiklemisolud ja kiirenes sidepidamine maailma eri paikade vahel. Esmakordselt ajaloos muutus maailm ootamatult ühtseks tervikuks. Ja ega väike Saaremaagi neist arenguist maha jäänud.
Igatahes on kindel, et umbes poolteist sajandit tagasi hakati Lääne-Eesti saartel üha rohkem rääkima sellest, kuidas parandada ühendust muu maailmaga. Olud olid ju muutunud ja kedagi ei rahuldanud enam keskajale omane isoleerituses elamine ja naturaalmajanduslik elustiil. Heaks näiteks on siin kas või Väikese väina tammi rajamine, mille üle hakati mõtteid vahetama juba 1860. aastatel, tulemuseni jõuti aga 1896. aastal.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)