Torumeestel jälle kiire (3)

Torumeestel jälle kiire

VASTIK TÖÖ: Torude sulatamine on Sven Aaviku sõnul kohati tühi töö. Kolme päeva pärast on need jälle kinni mis kinni. Foto: Tõnu Veldre

“See ju vana lugu, et nii kui talv tuleb, hakkavad torud külmuma. Ja räägi palju tahes, inimesed ikka kuulda ei võta ja aru ei saa,” pahandas Kuressaare Elamute Hoolduse santehnik Sven Aavik, rutates üleeile hommikupoolikul maavalitsusse, kus pool maja veeta.

Objekti üle vaadanud, pidi töömees nentima, et ei saanud seal teha midagi. “Ma ei saa ju hakata seina maha lammutama.”
Seejärel läks sõit Jaama tänavale, kus maja number 4 juba ammune tuttav. Seal käib Aavik igal talvel ja ikka sama lugu – vanad ja soojustamata trassid külmuvad kohe, kui pakane päral.
Neljapäeva hommikul oli Sven Aavikul kolm väljakutset, aga ta usub, et kui pakane püsib, läheb asi veel hullemaks.
“Küll see varsti mu põhitööks jääbki,” nendib ta ja ütleb lausa välja, et on üks vastik töö. Esiteks võtab see palju aega, sest iialgi pole teada, kus see külmunud koht parasjagu asub, ja teiseks – saab selleks korraks toru lahti, aga paari-kolme päeva pärast on see jälle kinni mis kinni.
Inimestele paneb töömees südamele, et kõigepealt tuleks ikka majauksed kinni hoida ja kontrollida, et keldriaknad pole suvest lahti jäänud. Tema sõnul on kõige hullem tuul. “Kui tuul sisse puhub, siis külmetab kohe toru kinni,” hoiatab Aavik.

Päästeteenistuse juhil Margus Lindmäel hädasolijatele head lahendust pakkuda pole. Ta teab küll mõnda meest, kes on enesele vastavad seadmed torude lahtisulatamiseks soetanud, ja usub, et küllap nad varsti ennast ka reklaamima hakkavad. Talv ju alles poisike.
“Soome kelgu võid sa ju suveks kuuriseina äärde püsti panna, aga kui üks inimene sätib end torude sulatajaks, siis ta ei saa ju suve läbi seina ääres püsti olla, sest suvel tööd pole,” saab Lindmäe oma sõnul neist meestest aru, kes on vahepeal Skandinaaviamaadesse raha teenima läinud.
Saarte Häälgi püüdis kätte saada Jaanus Tamme, kes eelmistel aastatel torude sulatamise teenust osutas. Saime ühendust, aga mees on parasjagu naaberriigis tööl ja lubab taas kodumail olla alles paari nädala pärast.

Lindmäe sõnul pole seda õnneks enam paaril aastal juhtunud, et keegi läheb torusid lahtise tulega sulatama. Niigi palju on õppust võetud. Aga kui minnakse pööningule torusid sulatama ehitusfööniga, siis sellega on tuli lahti saadud küll, hoiatab päästeteenistuse juht.
Kuressaare Elamute Hoolduse juhatuse liige Hain Vaher lubab, et kui külm püsib ja asi hulluks läheb, võivad hädalised nende poole pöörduda küll. “Külmaga on meil oma majadega küll palju tööd, aga me saame anda mõned oma mehed torumeestele abiks. Kui meil töömees vaba, aitame ikka.”

Hea lohutus seegi.


5 nõuannet torumees Sven Aavikult

  • Sulge trepikoja ja keldri uksed-aknad, sest iga väikseimgi tuuletõmme võib keldris palju pahandust tekitada.
  • Soojusta paberi, papi, kaltsu või vatiga see osa torustikust, kuhu tuul peale puhub.
  • Pane ruumi, kus on külmumise oht, tööle soojapuhur või radiaator. Paar kraadi soojust ja olukord on päästetud.
  • Jäta kraanist vesi jooksma või nirisema. Juba külmunud toru lahtisulatamine kuuma veega või puhuriga läheb igal juhul kallimaks kui see mõnda aega tilkuv kraan.
  • Mitte mingil juhul ära mine külmunud toru lahti sulatama leeklambi või lahtise tulega. Aitab sellest, kui ruumi soojemaks kütad.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 374 korda, sh täna 1)