Külm pole veel kedagi murdnud

Kuressaare haigla kiirabist kinnitati, et sel aastal pole veel ükski inimene külmakahjustusi saanud, kuid viimase kümne aasta jooksul on küll olnud juhtumeid, kus inimesed on saanud tõsiseid külmakahjustusi.

“Enamasti on need juhtumid olnud seotud alkoholiga,” ütles Kuressaare haigla kiirabi juhataja Mare Kirr, lisades, et kui inimene kaine on, siis sellist asja naljalt ei juhtu.
Alajahtumine tekib üsna märkamatult. “Inimene tunneb hoopis soojaaistingut. Tekib teadvusehäire, inimene muutub uniseks ja uimaseks ning tal ei tule pähegi lumehangest ära minna,” rääkis ta.
Alajahtumist põhjustavad kestev väljasolek, vinge tuul, märjad riided ja alkohol. Kui kõik need neli komponenti olemas on, siis olenevalt olukorrast võib kuskil 15 külmakraadi juures tunni-pooleteisega alajahtuda.
Kirr tõi näite, et kui varvas hakkab külmetama, siis me trambime jalgu, ning tihtipeale teeb inimene endale sooja nii, et vehib kätega, aga tegelikult jahutatakse sellega kehatüve veel rohkem maha. “Pigem peaks kössi tõmbama ning kas või kükitama, et soojust hoida. Ja teise inimese keha on muidugi kõige parem soojendaja,” soovitas ta.

Samuti ei tohi näiteks jätta purjus sõpra autosse end kaineks magama. “Metallkest läheb väga ruttu jahedaks ja inimese kehatemperatuur langeb jaheda keskkonna tõttu hästi palju,” toonitas Mare Kirr. Sama tuleb tema sõnul jälgida ka laste ja loomade puhul.
Kiirabi juhataja kutsus kaaskodanikke olema valvsad ja märkama abivajajat ning ka väljas tukkuma jäänut. Kindlasti tuleb ta üles raputada ja üritada temaga jutule saada.


Rohkem väljakutseid kui mullu

Mare Kirr märkis, et kui eelmise aasta jaanuaris oli kiirabil 298 väljakutset, siis tänavu juba kaugelt üle 300. Palju on olnud lastehaigusi: kõrget palavikku, külmetus- ja viirushaigusi, nagu näiteks ka kõriturse ehk larüngiit. Samuti on olnud kukkumisi, kuid mitte väga massiliselt. Talvel löövad ka rohkem välja kroonilised hädad eakamatel inimestel.
Külm talv ja lumi abivajajateni jõudmist seni takistanud ei ole. Mare Kirri sõnul oli Kihelkonna vallas küll üks juhus, kus abi vajanud vanaproua toodi kandetekiga pool kilomeetrit autoni, sest tee tema kodumajani ei olnud lahti lükatud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)