Kodukandi liikumine avab kahe küla väravad (2)

Kodukandi liikumine avab kahe küla väravad

TUNNUSTUS TEHTU EEST: Külaelu edendaja Milgete Pihl Kaarma valla seltsist Kadakane pälvis Saare maavalitsuse tänukirja. Autasustatu kõrval Pihli seltsikaaslane Valli Lember.
Foto: Tõnu Veldre

Eile Sandla kultuurimajas Saaremaa Kodukandi korraldatud pidulikul kodukandipäeval meenutati tehtut, jagati tunnustust, kavandati tegevusplaane ja nauditi sealjuures seltside liikmete kaasa toodud sööke-jooke, uudistati käsitöönäitust, kuulati-vaadati taidlejate esinemist.

Võõrustajana kokkutulnuid tervitanud Pihtla vallavanem Jüri Saar tõdes, et Kodukandi liikumine on kõikjal Saare maakonnas kaasa aidanud maaelu arengule. Külaseltsid on suutnud oma tegevusega positiivses suunas mõjutada ka omavalitsusi.
“Kui kohapeal tegutsevad aktiivsed seltsid, siis on omavalitsust juhtida lausa rõõm. Kabinetivaikuses tehtud otsused ei pruugi alati õiged olla. Kui nende otsuste tegemiseks on nõuandeid antud külakogukonnast, siis tulevad ka otsused õiged,” märkis Jüri Saar.
Praegune Pihtla vallavanem Saar oli Saare maavanemana Kodukandi liikumise sünni juures ja kuulus riigikogu liikmena Kodukandi liikumise toetusgruppi.

Saare maasekretär Jaan Leivategija tõdes, et liikumine Kodukant on arvestatav ja hinnatud koostööpartner otsustajatele. Kodukandi liikmeid on aktiivselt kaasatud seadusloomesse nii siseriiklikul kui ka Euroopa Liidu tasandil. “Loomulikult on esmane tasand omavalitsuse tasand ja tore, kui liikumine saab sealjuures kaasa aidata kohaliku elu korraldamisel,” toonitas Leivategija.
Leivategija andis üle maavalitsuse tänukirja Kaarma vallas tegutseva seltsi Kadakane aktiivsele liikmele Milgete Pihlale külaelu arendamise eest.
Kodukandi külakultuuri valdkonna juhil Külli Volmeril oli Sandlas täita mitu rolli. Saarlastest pälvisid üleriigilise külaliikumise tänukirja maavanem Kaido Kaasik (eile kohal ei olnud), Karala külaarengu seltsi eestvedaja Kaja Juulik, Sakla külaarengu seltsi juhatuse liige Agnessa Sepp, Tiiu Pirn Kaarma piirkonna arenguseltsist ja Juuli Pihl kui Tiirimetsa kultuuriseltsi Küünal juht.

Külli Volmerilt sai kiita talgupäeva “Teeme ära” Saaremaa piirkonna juht Reet Viira. “Saaremaa tegi eelmisel aastal ülejäänud Eestile pika puuga ära. Ka sellel aastal on Reet Viira talgute koordinaator ja ootame saarlastelt samasugust agarust,” märkis Külli Volmer.
Tänavu on Kodukandi üks põnevamaid projekte “Avatud külaväravad”. Saaremaalt osalevad selles Käesla ja Metsküla küla. 21. juulil ja 28. juulil avab Eesti 4435 külast kolmkümmend oma väravad huvilistele. Mida neil päevil külades teha kavatsetakse, sellest antakse teada edaspidi.
Tuleval aastal on Saaremaa Kodukandi korraldada kümnes, juubelihõnguline maapäev.
Saaremaa Kodukandi juht Elvi Viira võttis eile tunnustussõnu vastu nii omavalitsusjuhtidelt kui ka seltside esindajailt ja üleriigilise külaliikumise juhtidelt. Möödunud aasta töid-tegemisi hindas Elvi Viira igati kordaläinuks, kiites seltside eestvedajaid, tänu kellele on Kodukandi liikumine mitmel pool aktiivsemaks muutunud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)