Saaremaa õpilased külmapühi veel ei pea (2)

Saaremaa õpilased külmapühi veel ei pea

KOOS ON SOOJEM: Pihtla lapsed (vasakult) Marek Nahkur, Toya-Karliin Tael, Stella Stepanova, Laura Loomet, Mariliis Albert, Keya-Liis Tael, Robin Malk, Andra Õisnurm, Hans Heiki Metsamaa ja Raimond Metsmaker teavad, et koos on hea ja soe. Foto: Tõnu Veldre

Ajal, mil krõbe talveilm mandril klassiruumid tühjaks jätab, on Saaremaal külma tõttu koolist koju jäänud vaid üksikud lapsed.

Eile öösel ja hommikutundidel näitas termomeeter Saare maakonnas siin ja seal alla 20 miinuskraadi. Tuulekülma arvestades, mida terviseamet kindlasti jälgida soovitab, oli pakane aga tunduvalt krõbedam. Laimjala vallas asuva Kahtla kooli õpetaja Tiina Otsason tõdes Saarte Häälega kõneledes, et tuule-külm olla hommikul küündinud isegi –29 kraadini. Sellele vaatamata puudusid koolist üksikud ning nendegi puhul ei saanud kindlalt öelda, et nad just külma tõttu koju jäänud olid. “Suurem osa on meil ikka koolis,” kinnitas Otsason. Kuna koolimaja ruumes on hea ja soe, pole seal imestada suurt midagi.
Sama toonitas ka Salme põhikooli direktor Marika Pütsep, kelle sõnul toovad tööl käivad inimesed oma võsukesed külma ilmaga pigem ikka sooja koolimajja, kui jätavad terveks päevaks kütmata koju. “Meie kool on külmast seni täitsa puutumata,” kinnitas ta. Et lapsevanemad teaksid, milliste kraadide juures lapse koolist koju võib jätta, lubas direktor vastava info kooli kodulehele kindlasti üles riputada.

Pihtla lasteaed-algkooli 14 õpilasest oli õpetaja Marika Metsa sõnul eile otsustanud koju jääda vaid neli. Lapsed, kes pärastlõunal kooli ees enne kojuminekut lumes lustisid, kinnitasid ajakirjanikule kõik kui ühest suust, et nemad küll külma ei karda. Mõni neist suisa imestas: “Kas siis mõni laps on kuskil koju jäänud?”
Juba mainitud tuulekülma indeksiga tuleks pakase korral aga igal juhul arvestada, rõhutas terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri. Nimelt jahutab tuul väga intensiivselt nahapinda, mille tulemusena algab organismi jahtumine juba päris väikese külma korral. Seega tuleb organismi mahajahtumise ja külmumise vältimiseks arvestada külma ja tuule koosmõju ehk inimesele tegelikult toimivaid külmakraade. “Laps jääb koolist koju ikka siis, kui väljas on krõbe külm ja lapse koolitee selles külmas liiga pikk,” sõnas Saluri.

Määruse kohaselt võivad 1.–6. klassi õpilased koju jääda, kui külmakraadid langevad 20 kraadist allapoole, vanemad lapsed (kuni 9. klassini) võivad koju jääda, kui külma on rohkem kui 25 kraadi.
Kooli klassiruumides peaks aga sooja olema vähemalt 19 kraadi. Külmemate ruumide korral tuleb Saluri sõnul kaaluda kas tundide lühendamist või nende ärajätmist. “Lapse kojujätmise külma korral otsustab aga ikkagi lapsevanem, kes teab täpselt, milline on tema lapse koolitee, ja peaks sellest lähtuvalt olema suuteline ohte ennetama,” rääkis Saluri.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 159 korda, sh täna 1)