Rahapuudus pärsib lasteaedade tuleohutust (1)

Rahapuudus pärsib lasteaedade tuleohutust

RÜHMAUKS TULE EEST EI KAITSE: Pargi lasteaia Lepatriinu rühma tüdrukud Kärt, Loore ja Janeli ei tea päästeameti ettekirjutusest midagi. Foto: Tõnu Veldre

Saare maakonna kaheksast kontrollitud lasteaiast tegi päästeamet tuleohutusnõuete rikkumise eest ettekirjutuse viiele. Nii Kuressaare Pargi kui ka Tuulte Roosi lasteaias puudusid tuletõkkeuksed.

Päästeametilt tuleohutusnõuete rikkumise eest ettekirjutuse saanud lasteaedade direktorite sõnul on puuduste kõrvaldamine kinni eelkõige rahanappuses.
“Varem me ettekirjutusi saanud ei ole, aga meie vana maja hakkab üha enam ajale jalgu jääma,” tõdes Pargi lasteaia direktor Riina Saar. “See üha uute nõudmiste täitmine tundub lõpuks nagu pintsaku õmblemine nööbi külge.”

“Ja kuidas hakkab toimuma meie liikumine ja igapäevaelu? Teatavasti on need uksed ju rasked ja peavad kinni olema,” arutas lasteaia direktor. “Iseasi oleks remonditud hoone, kui uued on nii seinad kui ka uksepiidad.”
Millal turvauksed ette saab, ta ennustada ei oska. “See kõik sõltub linna võimalustest,” tähendas ta. Ka on Saarele arusaamatuks jäänud, kuhu tuletõkkeuksed hoones täpselt paigaldama peaks ja mitu neid vaja on.
“Ka meie maja on vana, aga siiani väga hästi igasugustele nõuetele vastanud,” kinnitas Tuulte Roosi lasteaia direktor Helle Karu. Temagi ei tea täpselt, kuhu uksed majas paigaldama peaks. “Nagu ma aru saan, tuleb esmalt alustada projekteerimisest,” märkis Karu. Nagu kolleeg Pargi lasteaiast, on temagi mures, kas tuletõkkeuksed ehk igapäevaelu hoopis segama ei hakka. “Aga nõudmine on nõudmine ja see tuleb täita,” resümeeris direktor.

Karu sõnul seisab maja tuleohutumaks muutmine eelkõige raha taga. “Loomulikult on raha vähe, aga mina paigutaksin selle tänavu pigem meie mänguväljakusse.”
Muhu lasteaias polnud päästeameti andmeil nõuetega vastavuses tulekahju korral tegutsemise plaan. Töötajatele oli aga tegemata evakuatsiooniõppus.
“Lasteaia juhil tuleb vastav paberimajandus uute nõuetega kooskõlla viia ja õppus korraldada,” leidis Muhu vallavanem Raido Liitmäe.
Erinevate puuduste eest evakuatsioonivalgustuse, signalisatsiooni ja elektripaigaldiste osas tehti ettekirjutusi veel mitmele Kuressaare lasteaiale.


Tasapisi puudused eemaldatakse

Kuressaare abilinnapea Kalle Koovi (fotol) sõnul tekib tal remontimata lasteaedade hooneid vaadates väike skepsis, et kas tuletõkkeuksed üksi tuld tõkestaksid.
“Paratamatult tuleks hetkeolukorda lahendada kompleksselt. Otsime selleks raha ja vahendeid,” ütles Koov ja lisas, et puuduste peamine põhjus seisneb selles, et lasteaedade hooned, millele märkused tehti, on ehitatud aastakümneid tagasi ja sel ajal kehtinud nõuete järgi. Oma võimaluste piires on linn pidevalt ajakohastanud ka lasteaedasid ning teeb seda edaspidigi.
Abilinnapea märkis ka, et läinud aasta alguses päästeameti kontrolli käigus lasteaedades puudusi ei tuvastatud. “Vahepeal on päästeameti nõudlikkus aga kasvanud,” nentis abilinnapea.

Ettekirjutustesse suhtutakse täie tõsidusega ja uue lasteaiaaasta alguseks loodetakse puudused likvideerida. Rohu lasteaed saab vajaliku signalisatsioonisüsteemi, lepingud on sõlmitud juba ka evakuatsiooniteede märgistuse osas. Pargi lasteaias tuleb niigi remont ja selle käigus kõrvaldatakse ka tuleohutuse alased puudused.
“Esmalt on vajalikud hea ennetustegevus, tuleohutusnõuete järgimine ja töökorras signalisatsiooni olemasolu. Tuletõkkeuste paigaldamiseks on vaja koostada projektdokumentatsioon ja võtta hinnapakkumised,” võttis Koov teema kokku.

Monika Puutsa, Rita Loel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)