OkYm Riim Pärasaare-põrgust lahti ei saa (6)

OkYm Riim Pärasaare-põrgust lahti ei saa

PÄRASAAREPÕRGU MEES: Kuressaarest pärit räppar OkYm Riim tunnistab, et mingis vanuses või teadvuse astmes hakkab koht, kus oled üles kasvanud, väikeseks jääma. Kui oled mööda ilma rännanud, avastad, et tegelikult on kõikjal ühtemoodi. Foto: Erakogu

Artistinimega räppari OkYm Riimi lugusid kuulates tunneb äratundmise tunnet. Need riimid räägivad meist, meie ümbrusest. Toris üles kasvanud artist on tänaseks Eestis juba tuntud tegija, kelle koduks on aga ikkagi jäänud Saaremaa.

Kes sa siis oled, Meiko või OkYm või mingi kolmas variant? Enda tutvustamisel oli ikka kombeks kõik aka versioonid üles lugeda. Mis värk nende nimedega on?
Passinimi on Meiko, artistinimi on OkYm Riim. Praegu käib uue materjali valmistamine Toomas Mulju aka Mulju Tom nime all. Need on karakterid üldiselt või siis hüüdnimed, mis aastate jooksul kogunenud. Kui ei viitsi kõiki aliasi üles lugeda, võib öelda Misiganesmees.

Oled öelnud, et tee räpi juurde läks üle klaveri ja viiuli. Suhteliselt “siga ja kägu”-võrdlus. Miks sa klaveri ja viiuli juurde ei jäänud?
Õppisin muusikaklassis, mängisin erinevaid pille, laulsin ansamblites ja koorides. Pea oli laiali otsas ja mingil hetkel jäi kõik sinnapaika.

Klaver ja viiul kõlavad korraliku poisi harrastustena. Sinu lapsepõlvekant Tori on pigem selline pätikant olnud. Kas sa ise pätiks ei kippunud?
Teistsugune maailm pressis julmalt peale. Seisud ja probleemid, kambad ja agressiivsem, rütmikam muss. Eks ma teatud linnakodanike silmis olin ka pätt. Hulle asju on tehtud ja on juhtunud. Ei kahetse midagi, pigem on see andnud väga suure pagasi. Kuna muusika on mind eluaeg saatnud ja mõjutanud, siis sai see ühel hetkel ka minu õlekõrreks. Saan muusale ainult tänulik olla ja teha nii tugevat ja head muusikat, kui minu võimuses.

Räpil on ikka selline “sitt, kusi, veri, higi, pisarad” mekk man. Kas räpparid ongi kõik nii kõvad mehed või on see pigem poos, oma tõelise mina peitmine?
Ka kogu see kohati raskemeelne, depressiivne ning samas energiline ja agressiivne poos on tõeline mina. Meie kõigi sees on säilinud ürgne loom, kes peab vahel väljas jalutamas käima, et nn tsivilisatsioonimaski oleks kergem kanda. Loomulikult peab seda looma raskete inimsusevastaste kuritegude vältimiseks rihma otsas hoidma. See tähendab seda, et ennast kontrollida, tuleb ennast tunda.

Sinu riimidest käib üsna tihti läbi nii Pärasaarepõrgu kui ka Pimelinn. Seleta, mis nende väljendite taga peitub?
Pärasaarepõrgu tuleneb sõnadest Saaremaa ja pärapõrgu. Mingis vanuses või teadvuse astmes hakkab koht, kus oled üles kasvanud, väikeseks jääma. Suured linnad ja võõrad maad meelitavad oma uudsuse ja energiaga ning väiksed kohad tunduvadki pärapõrguna. Pärast mõningast rändamist hakkad aru saama, et tegelikult on igal pool sama lugu. Tähtsaks muutuvad detailid, elukvaliteet ja mida sa taga ajad.
Pimelinn tähendab igavest linna. Urbaniseerumine, aina ahistavam piiritlemine ja umbsemaks muutuv ümbrus tekitavad pingeid ja ülevoolavaid emotsioone. See on põhjatu allikas lõpututele lugudele. Sügavaid tundeid, teesklust ja energiasõdu täis koht. Meie argipäeva varjus peituv maailm.

Riimid ja räpid päris palju ka reaalsetest inimestest. Kas nad on sulle kuidagi korda läinud või lihtsalt paigutuvad hästi konteksti?
Omal moel paigutan kõik inimesed, keda kohtan, teatud kontekstis lugudesse. Ka mööduv võõras on minu maailmaga seotud. Kõik mõjutavad kõiki, toimugu see alateadlikult või konfliktis. Reaalsete inimestega saab tuua konkreetseid näiteid, mis on kuskil minu arvates hästi-halvasti. Vaatlejana ma lihtsalt osutan tähelepanu, vürtsitades värvikate detailidega.

Kuidas riim sünnib?
Mina kõigest vahendan. Mõte tuleb vaimsest energiast. Arendan tehnikaid, kogun materjali ja ehitan.

Palju räägitakse sellest, et mandrile läinud saarlased kaotavad meelega oma dialekti või murraku või kuidas iganes seda “ö, so, mo, ma’p tea” värki nimetatakse. Kas sa hoiad seda meelega alles või nii ongi?
Mingi osa saarlastest miskipärast häbeneb veidike seda dialekti, kuna see kõlaks nagu “maalt hobusega”. Eks teatud aja möödudes ja mujal elades kaota igaüks sellest natuke või ka täielikult. Mingil määral on see mus püsinud ja jätkuvalt hoian seda elus ka. See on maailmas piisavalt omapärane, eriti arvestades, kui väike osa inimestest seda kõneleb.

Kas Pimelinn ja Pärasaarepõrgu on minevik? Või tuled tagasi?
Pimelinnast me sellel planeedil ei pääse. See on meie minevik, olevik ja tundmatu tulevik. Pärasaarepõrgu on minu kodu ja ma veedan seal aega, kui aga saan.

Looming

“Palat nr 15 – Näljalinn EP” (2009)
“Eesti drum’n’bass III” kogumik – “Palat nr 15 – Näljalinn (Hash & Demie Lasna-Musta Overhaul remix)” (2009. aasta tabelis 9. koht)
“s’Poom – Kellesydametunnistuseleseel2heb” singelplaadil koostöölugu “Nii peakski seda asja tegema” (2009)
“Tõnu Raadik – Maailma hällilaulud” koostöölugu “Uinu tasa” (2010)
“5Loops – 2010 LP” koostöölood “Rott” ja “Heli” (2010)
Debüütalbum “KIRJAD AGULI SEINTEL” (2010 Eesti hip-hop foorumite tabelis 1. koht)
“Beebilõust – 32 kuupi” koostöölood “Tõlkes kaduma läinud” ja “Gängster Ängster” (2011)
“RLV Massive – Teine Vool” koostöölugu “RLV (saaga 2)” (2011)
“OkYm vs. ULA – Lauritsa tuli remix (ft. Liisu Ots)” (2011)


Priit Uustulnd: OkYmi lüürika on võimas!

OkYm on mõnusalt ehe, vahetu, avatud ja otsekohene tüüp, kes teeb muusikas seda, mis talle meeldib! Samas on ta avatud uutele asjadele ja seetõttu on ka meie koostöös valminud lugu suht edukas olnud.
See ei ole n-ö nišitoode, vaid pigem erinevate asjade ühendamine, mis meie enda arvates päris hästi välja kukkus.

Eriti tema lüürika on võimas ja sügavamõtteline, erinedes kõigest sellest tavalisest “ma olen kõvem mees kui sina” jne, mida kõikvõimalikud muusikakanalid meile peale pressivad.
Kuulake kas või tema esikalbumi “Kirjad aguli seintel” sõnu! Selle plaadi vaimustuses mul ka mõte sündis OkYmiga koostööd teha.

Kindlasti usun, et tal on maailmale veel palju öelda ja pakkuda ning lähiajal loodetavasti kuuleme tast veel palju!

Priit Uustulndi aka ULA ja OkYm Riimi ühine projekt “Lauritsa tuli” saavutas hiljuti lõppenud saate “Eesti top 50” edetabelis 3. koha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 213 korda, sh täna 1)