USA presidendi läkitus aastal 2012: Rõhuasetus Ameerikal ja eemaldumine Euroopast

USA presidendi läkitus aastal 2012: Rõhuasetus Ameerikal ja eemaldumine Euroopast

VALIMISTE EEL: Vaatlejate arvates oli Barack Obama seekordne läkitus kongressile (State of the Union address) koostatud mõttega võita novembris toimuvad presidendivalimised. Praegu arvab aga pea 65% ameeriklasi, et nende riik liigub “valel kursil”. Foto: internet

Umbes nii võiks lühidalt kokku võtta USA presidendi kõne kongressile olukorrast riigis aastal 2012, millega Barack Obama esines selle nädala teisipäeval. Kui veidi spekuleerida, siis jäi seda kõnet lugedes mulje, et välispoliitikas on Ameerika naasmas nn Monroe doktriini aega, mil riigi huvid olid seotud vaid läänepoolkeral toimuvaga. Kas tõesti?

Ameerika presidendi üks iga-aastasi kohustusi on esitada kongressile aruanne, milles kajastuksid riigi olulisemad saavutused ja ülesanded nii sise- kui ka välispoliitika valdkonnas. Säärase kohustuse paneb riigipeale USA põhiseadus (II artikkel, 3. osa).

Rõhuasetus siseelul

Sel nädalal esitas president Barack Obama kongressile oma ametiaja kolmanda aruande, kus ta andis ülevaate olukorrast riigis (ingl k State of the Union address). Presidendi esinemise ülesehitusest ja rõhuasetustest saab üldjoontes välja lugeda, milliseks võib kujuneda USA lähiaja poliitika ja millised mõtted valitsevad ookeanitaguse poliitilise eliidi peades.

Kõigepealt torkas silma, et Barack Obama seekordses kõnes olid ülekaalus Ameerika siseelu küsimused. Välispoliitikat puudutas ta ainult ettekande sissejuhatuses ja selle lõpus. Kui võtta arvesse Ameerika Ühendriikide praegust sisepoliitilist (ikkagi presidendivalimiste aasta) ja ebakindlat majanduslikku olukorda, polnud säärane rõhuasetus kuigivõrd üllatuslik.

Loe pikemalt laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)