Tänavavalgustuse parandamiseks on lootus saada hiigelinvesteering

Kuressaare linnavolikogu arutab täna eelnõu linna tänavavalgustuse projekti raames rahaliste kohustuste võtmisest, millega on lootus tagada enam kui 3 miljoni euro suurune investeering kogu Kuressaare tänavavalgustuse parandamiseks.

“Ühekordse investeeringuna on see linna tänavavalgustuse oma tõepoolest suurim,” lausus linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu. Ta tõdes, et juba aastaid pole ühe või teise investeeringu tegemiseks avariide likvideerimise ja äärmiste kitsaskohtade parandamise kõrvalt raha jätkunud. 
 
Kuressaare linna tänavavalgustuse projekti tegevused on kavandatud aastateks 2012–2013, mil on plaanis rekonstrueerida terve linna tänavavalgustussüsteem. Praegu ootab linnavalitsus majandusministeeriumi vastust projekti rahastamise kohta.
Koguinvesteering koos projekteerimise ja kaevete taastamisega on 3 177 258 eurot, millest linna omafinantseering moodustab 10% ehk 317 726 eurot.

100 000 eurot on ette nähtud juba tänavuses linnaeelarves, ülejäänud osa jääb järgmise aasta kanda. Enamik toetusrahast peaks tulema saastekvootide müügi kaudu.
Linnavalitsus loodab tänavavalgustuse kvaliteedi olulist tõusu, kuna praegu on pooled linna valgustitest vanemad kui 30 aastat. Volikogu eelnõu seletuskirjas seisab, et 2936 valgustimastist on amortiseerunud umbes kolmandik, mis vajab kohe väljavahetamist, 38% valgustusliinidest on ühefaasilised paljasjuhtmed, 48 valgustussüsteemi lülituspunktist on kolmandik amortiseerunud, kasutusel on üle 20 erineva valgustitüübi ning puudub ühtne jälgimis- ja juhtimissüsteem.

Rekonstrueerimisega loodab linnavalitsus saavutada kuni 40% suurema energiatõhususe ja kokkuhoiu, energiasääst ulatuks 17–40 protsendini.
Eelnõu seletuskirja järgi peaks tänu madala valgusviljakusega valgustiliinide moderniseerimisele ja ülekäiguradade valgustamisele suurenema nii turvalisus kui ka liiklusohutus. “Tegelik sääst selgub siis, kui ehituspakkumine on läbi viidud ja valgustite ökonoomsusnäitajad selgunud,” lisas Kristiina Maripuu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)