"Klopandi" tantsijad näitasid ennast ja vaatasid teisi (2)

"Klopandi" tantsijad näitasid ennast ja vaatasid teisi

KABUJALAKE SAAB KÜMNESEKS: Lümanda naisrühm Kabujalake tähistab 13. aprillil oma 10. sünnipäeva. Pildile on jäänud: (eest tahapoole) Aivi Jaus, Tiina Niit, Pille Teller, Eve Lilleleht, Kaire Hallik, Janne Järvalt ja väga tubli rühmavanem Jaanika Vihman. Foto: Kalmer Saar

Maakondlik naisrühmade päev tõi laupäeval Orissaare kultuurimajja täissaali. Päevast võttis osa üle saja rahvatantsija ning tantsuilu oli vaatama tulnud ligi poolsada huvilist.

Žürii valis võistutantsimisel parimaks “Klopandi” esitajaks Lümanda naisrahvatantsurühma Kabujalake, keda juhendab Ulvi Põld. Teise koha saavutas Kärla Kadaka Mari (juh Virge Varilepp), kolmanda koha pälvis Valjala Mariannid (juh Mari Soots).

Lümanda Kabujalakese juhendaja Ulvi Põld kinnitas, et on juhendajana väga õnnelik ja tänulik, et tal rühmas nii toredad naised on. Tema hinnangul võis päeva igati kordaläinuks lugeda. “Väga hea sõbralik, pingevaba õhkkond,” lausus Põld. Ta tõstis esile mõnusat liikumis- ja koordinatsioonitreeningut Angela Arrastelt, kes väga soojalt meenutas ka oma õpetaja-tantsupedagoogi Heino Aassalu tegemisi.

Säilinud entusiasm ja tahe

“Tore oli näha ja sõnad segamini saada meie maakonna endiste tantsuõpetajate Annika Iini ja Bruno Soomiga,” leidis Põld, kes on nimetatuilt õppinud mõndagi, mis tantsuõpetamise juures kasuks tuleb. Tore oli Põllu sõnul ka päeva sisse sätitud väike võistlusmoment “Klopandiga”. “Stiimul peab olema, see on arendav ja edasiviiv jõud,” ütles Ulvi Põld, kiites, et kõik osalenud rühmad olid väga tublid. “Minu hinnangul on naisrühmade tantsuoskus ja tase Saare maakonnas suhteliselt ühtlane ja hea, selle üle võib ainult rõõmu tunda,” tähendas Põld.

Tantsupäevast võttis osa kümme rühma: lisaks Orissaare Koidukiirele Lümanda Kabujalake, Valjala Mari Annid, Kaarma Kargus, Kärla Kadaka Mari, Kuressaare Kadrid, Leisi Sõlus, Muhu Tokkroes, Kuressaare Ritsikas ja Pöide Piigad. Kaks viimast võistutantsimisel üles ei astunud.
Korraldus on maakonna naisrühmade päeval traditsiooniline: koolitus, kontsert ja alati ka väike üllatus, milleks tänavu oli Muhu meesansambli esinemine. Pärast seda tantsitas naisi Mihkel Mereäär oma pilliga.
Žürii liige, Saare maakonna rahvakultuurispetsialist Krista Lember ütles, et on meie maakonna naisrühmade üle uhke.

“Kõik olid väga tublid,” kiitis Lember. Tema sõnul tuleb enim hinnata rahvatantsutraditsiooni hoidmist. “Vaatamata raskustele ja rahanappusele on säilinud entusiasm ja tahe,” tõdes Krista Lember, lisades, et ilusate tantsusammude kõrval tuleks kindlasti ära märkida saarte naiste suurepärast rahvarõivaste kandmise oskust.
“Saarte naised on ilusad, kandes oma imepäraseid rõivaid,” tähendas Lember. Tema muljed tänavusest üritusest olid igati positiivsed.

“Eredamad hetked on ehk väga huvitavast ja teiselaadsest koolitusest, mis toimus Orissaare spordihoones,” rääkis Lember. “Need maakondlikud päevad on alati väga erilised ja erinevad, sest näo annavad neile paikkondlikud korraldajad.”
Žüriisse kuulusid lisaks Krista Lemberile tantsuõpetajad Annika Iin, Maie Opkaup, Bruno Soom, Eero Kiipli Eesti rahvatantsu ja rahvamuusika seltsist ja Tallinna ülikooli professor Angela Arraste.

Plaanitust paremini

Peakorraldaja, Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste ütles, et kõik läks nii nagu plaanitud ja veel natuke pareminigi.
“Väga meeldisid osalejatele Angela Arraste meenutused Heino Aassalust ja tema läbi viidud liikumistrenn,” rääkis Viljaste. “Kõik osalejad olid tublilt “Klopandi” ära õppinud ja oma lemmiktants tuli kohe eriti hästi välja,” kiitis peakorraldaja.
Tema hinnangul olid suure aplausi ära teeninud ka Muhu meesansambel ja Mihkel Mereäär.

Viljaste sõnul on sellist päeva vaja just sellepärast, et end üksteisele näidata, koos esineda ja kogemusi vahetada.
“Ja muidugi on hea, et maakondlikud päevad ei toimu ainult Kuressaares, vaid tulevad ka maale, näiteks siia, Ida-Saaremaale,” kinnitas Anu Viljaste. “See annab meie rahvale võimaluse näha, mis ja kuidas mujal tehakse.”
Varasematel aastatel on naisrühmade tantsupäev toimunud Kuressaares, Pöidel, Lümandas, Sandlas, Valjalas.

Krista Lemberi sõnul on nad ikka kasutanud suuremaid saale, sest naisrühmi on maakonnas palju. “Ja et asjast tulu tõuseks, oleme tantsude õpetamiseks kohale kutsunud küll koolitajaid, küll tantsude autoreid,” rääkis ta. Nii on erinevatel aastatel appi tulnud Ülle Fershel ja Maie Orav, Paul Pobkov ja Angela Arraste.
“Angela Arrastet kutsudes oli meil ka kindel eesmärk,” selgitas Krista Lember. “Tänavu on Heino Aassalu juubeliaasta, Arraste on aga Aassalu õpilane.”

Nii rääkiski Tallinna ülikooli tantsukateedri tantsuõpetaja professor Angela Arraste kokkutulnuile suurmehest Aassalust ja tegi naistega treeningut nii, nagu tegi seda omal ajal Aassalu. Enne kontserti oli kõigil võimalik vaadata Aassalust tehtud filmi.
Tantsupäeva korraldajad tänavad kõiki abilisi ja toetajaid: Eesti Kultuurkapitali ekspertgruppi, Eesti rahvatantsu ja -muusika seltsi, Saaremaa omavalitsuste liitu, Orissaare vallavalitsuse ja spordihoone rahvast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 361 korda, sh täna 1)