Ajakaja: Kui inimesed hakkavad kõnelema (1)

Soome valis presidenti. Valib veel mõnda aega, sest esimene valimisvoor ei toonud selgust. Vaatasin uudistest, kuidas inimesed oma presidendikandidaatidest, riigist ja rahvast rääkisid, ja selles oli lojaalsust, uhkust, eneseteadvust. Kuigi ka Soomes – nagu Eestiski – on presidendi roll teisenenud ja muutunud pigem sümboolseks, on need valimised inimestele ometi tähtsad. Nende kaudu saab kõneleda, väljendada oma meelsust, hoiakuid, suhtumisi ning öelda sõna sekka riigi asjades.

Eestis on ka valimised ja inimesed saavad öelda oma sõna. Ometi, tundub mulle, on Eesti valimised hoopis teise emotsiooniga, sest Eestis on inimestele antud võimalus kõneleda vaid erakondade keskselt. Olen ise korduvalt olnud valimistel segaduses – kui erakonna seisukohad on sümpaatsed, siis inimesed, keda saaksin oma ringkonnas valida, ei kuuluks kuidagi mu valikutesse, ja ka vastupidi. Presidendi osas ei saa ma aga üldse sõna sekka öelda. Ühest küljest nagu on vabadus kõneleda, teisalt ei ole midagi ütelda.

Samuti on praeguses Soome presidendirallis pretsedent seksuaalvähemusse kuuluva kandidaadi edu. Lisaks on selle mehe elukaaslane välismaalane. Mis teeb olukorra soomlaste jaoks eriti pikantseks ja paneb soomlaste põhimõtted tõenäoliselt tõsiselt proovile. Positiivses mõttes.
Fakt, et Pekka Haavisto on valimiste teises voorus, tõestab, et soomlane on tegelikult tolerantne ja avatud, ning need hirmud, mis koos Perussuomalaiste eduga eelmistel valimistel avalikku ruumi kerkisid, olid liialdatud.

On põnev vaadata, kuidas Soome ennast väljendab ja oma tähendusi loob. Naispresident oli omal ajal pretsedent, nüüd enam ammugi mitte, rockbändiga Eurovisionile minna oli samuti ekstravagantsus, nüüd enam mitte.
Avalikult seksuaalvähemusse kuuluv inimene presidendiks – täna veel haruldus, kuid kui soomlane nii tahab, siis peagi normaalne elu osa. Avatud olekuga sõnakas soomlane loob oma riiki.
Kuidas eestlastega on? Mida meie oma riigist kõneleme ja milliseid tähendusi loome, kui me kõneleme? Ja kui palju meie sõnadel kaalu on?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)