Kliendid saavad elektrimüüja valikul vabad käed (5)

Kliendid saavad elektrimüüja valikul vabad käed

ÜRITAB SÄÄSTLIK OLLA: Eduard Õue on enda sõnul isegi oma telekavaatamisharjumusi piiranud, et arvelt vastu vaatavad numbrid väiksemad oleksid. Foto: Tõnu Veldre

Elektrituru avanemine tähendab tavatarbija jaoks eelkõige seda, et 2013. aastal saab igaüks ise otsustada, kellelt ta elektrienergiat ostab.

Tegelikult saab oma valiku teha isegi varem, sest uusi lepinguid võib sõlmida juba selle aasta lõpust. Saarte Häälega rääkinud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Rasmus Ruuda selgitas, et kui praegu ostab enamik tarbijaid elektrit Eesti Energialt, siis edaspidi on võimalusi rohkem – valida saab mitme pakkuja ja erinevate tingimuste vahel. “Kuna elektrit saab ühest kohast teise üle kanda, peavad tootjad üksteisega konkureerima ja tarbijatele on see pikas perspektiivis kasulikum kui monopoli käest elektri ostmine,” kinnitas Ruuda.

Konkurents hoiab ohjes

Ministeeriumi nõuniku sõnul konkureerivad tootjad ja müüjad avatud elektriturul selle nimel, et oma toodangut klientidele müüa. Elektri hind kujuneb seega turul vastavalt nõudlusele ja pakkumisele sarnaselt teiste kaupade ja teenustega. “Ehk piltlikult öeldes: kui turul on ainult üks õunamüüja, siis dikteerib hinna tema. Kui müüjaid on aga rohkem, tekib konkurents ja õunte hind langeb,” tõdes ta.
Kuivõrd hind muutub, pole hetkel prognoosida võimalik. Tegelik hind kujuneb ikkagi turul ja pikalt ette tehtud prognoosid oleksid seetõttu spekulatsioonid. 

Ligikaudu kaks kolmandikku elektriarvest moodustavad võrgutasu, taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis, mida turu avamine ei mõjuta. Seega muutub hind umbes kolmandiku elektriarve osas.
Turu avanemine pole aga pikemas vaates Rasmus Ruuda sõnul elektri kallinemist tingiv tegur. Elektrihinda Euroopas ja Eestis tõstavad peamiselt 2013. aastast muutuvad CO2 heitmekaubanduse reeglid – põlevkivielektri tootmiseks tuleb hakata heitmekvooti ostma, seni saavad elektritootjad seda tasuta. Ehk siis hinda hakkab mõjutama EL-i kliimapoliitika, mis soosib puhtama, kuid mõnevõrra kulukama elektri tootmist.

Ruuda tõi näitena, et telekommunikatsioonituru avanemisest Eestis on juba üksjagu aega möödas ja see on ilmselt paljudele mõistetav paralleel. Selles valdkonnas on aga paljugi muutunud. “Teenused, mida me täna suures mahus tarbime, pole kaugeltki enam peamiselt see fikstelefoni (lauatelefon – toim) teenus, mis kunagi põhiline oli,” sõnas ta.
Väga oluline on Rasmus Ruuda sõnul teada, et kui tarbija ise uut lepingut ei sõlmi, siis tema senine leping lõpeb ja tema senine võrguettevõtja (nt Eesti Energia Jaotusvõrk) tagab talle elektrienergia bilansienergia hinnaga (üldteenus – toim).

Kasulikum ise valida

Nii tuleb elekter ka edaspidi koju, kuid kui elektrienergiat ostetakse kõnealuse üldteenuse raames, kõigub hind igakuiselt. Seda seetõttu, et hinna aluseks on arvestusperioodi keskmine börsihind, millele lisandub mõistlik marginaal. See, kas saarlased saavad hakata ostma elektrit n-ö kodu lähedalt – kas või tuuleenergiaäris olevailt Sõnajalgadelt –, sõltub sellest, kas kohalik tootja otsustab hakata elektrituru maakleriks või mitte.
Eesti võttis kohustuse avada elektriturg täielikult 2013. aastaks liitumisel Euroopa Liiduga. Praegu on Eesti turg juba avatud suurtele tarbijatele ehk ca kolmandiku ulatuses.


Mida vähem maksad, seda parem

Kuressaares elav 76-aastane Eduard Õue leiab, et kui turu täielik avamine elektrihinna tarbija jaoks ikkagi odavamaks teeb, siis tasub asi ennast ära küll. “Kindlapeale tuleb siis odavam pakkuja valida, sest vaene pensionär peab ju kuidagi elama ka. Mida vähem maksad, seda parem elada,” tähendas ta.

Õue sõnul üritavad nemad abikaasaga elektrit säästlikult kasutada, et arved liialt suureks ei kerkiks. Kui palju nende peres igas kuus elektri peale raha kulub, ta numbriliselt välja öelda ei tahtnud, kuid kindel on see, et arve võiks väiksem olla küll. “Tegelikult inimesed tarbivadki liiga palju elektrit,” leidis ta, kuid lisas, et samas on see ka mõistetav, sest väga paljud asjad majapidamises töötavadki ju ainult elektriga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)