Saarest Võruni – kõik Sepa Vassa auks!

Saarest Võruni – kõik Sepa Vassa auks!

KANDLELUGU KAUNIKENE: Orissaare muusikakoolis õppiva Valjala neiu Lisette Kaljuste esituses kõlab vana hea reinlender. Foto: Kalmer Saar

Just nii nagu Orissaare X kandlepäeva korraldajad on välja hõiganud – Saarest Võruni, kõik tulevad meie lavale kokku – näärikuu teisel laupäeval juhtubki. Kõik kanneldajad aleviku kultuurimaja lavale ei mahugi, muist istub püüne ees pinkidel ja toolidel, tõstab oma pisikese kandle või suurema pilli põlvedele ning lähebki sõrmitsemiseks lahti.

Tuisupoisid on just jaanuarikuu keskpaigas oma huuled torru ajanud ja puhuvad mahasadanud lund lagedatelt põldudelt, mererannast ja raiesmikelt nüüd hoolega maalilisele Leisi–Orissaare rannamaanteele, püüdes lumevaibast sõiduteele vaalusid moodustada. Mõnes paigas on see neil üsnagi hästi õnnestunud ja sõiduk vupsab pauhti teega risti olevasse lumehange.

Huvitav, milline oli ilm 14. jaanuaril 96 aastat tagasi, päeval, mil ilmavalgust nägi poisslaps, kellele Orissaare kandlepäev on pühendatud? Tegelikult pole ju ilmal üldse tähtsust. Tähtis on see, mida 1916. aasta jaanuari keskpaigas sündinud saarlane on suutnud hiljem ära teha.
Tõdegem, maakonna muusikaelus väga palju. Vassili Sepp ehk Sepa Vassa, nagu sõbrad ja tuttavad teda kutsusid ja siiamaani meenutavad, oli üks ütlemata vahva pilli- ja laulumees. Pillimeister samuti.

Orissaarlased oskavad oma legendaarse muusikamehe mälestust kalliks pidada. Õie Pärtel, muusikakooli õpetaja ja mitme muusikakollektiivi juht korraldab juba kümnendat kandlepäeva. Väike juubel! Kui ka Vassa, kes kolis taevastele radadele 2001. aastal, seda ise näeks! Võib-olla näebki. Vaatab oma sünniaastapäeval pilve servalt läbi lumetuisu neid rõõmsameelseid pisikesi ja suuri kandlemängijaid, kes ka tema jaoks nii koduse maja uksest sisse astuvad.

Loe pikemalt laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 104 korda, sh täna 1)