Kaugatoma kaitsealal tulid lammaste asemele Šoti mägiveised (4)

Kaugatoma kaitsealal tulid lammaste asemele Šoti mägiveised

NOORPEREMEES: Hiiumaal maastiku- ja keskkonnakorraldust õppinud perepoeg Juhan Ungru ja Šoti mägiveised jaanuariõhtu hapras valguses. Foto: Tõnu Veldre

Lõmalal asuv Lehtmetsa talu asendas Kaugatoma–Lõo maastikukaitseala hooldanud lambad Šoti mägiveistega.

Lehtmetsa talu perenaine Liivi Ungru rääkis, et kaitsealale toodud kümme tiinet mägiveise mullikat osteti KIK-i keskkonnaprogrammi toetusega, nagu seda on teinud paljud teisedki maastikuhooldajad. Loomade soetamiseks korraldatud hanke võitnud Mustjala valla veisekasvatusettevõte OÜ Ranna Villa tõi loomad kohale Põhja-Soomest, üsna Lapimaa kandist. “Kui autojuhid mullikatega siia jõudsid, siis näitas kilomeetrilugeja reisi pikkuseks 2000 km,” ütles Liivi Ungru.

Külakoerad ajasid lambaid taga

Üks põhjus, miks kaitsealal lambad veiste vastu vahetati, on see, et Šoti mägiveised on aplamad loomad ja paremad maastikuhooldajad. Lammas kipub sööma vaid kõrgematelt küngastelt ja valitud rohtu, kuid Kaugatoma–Lõo maastikukaitsealal leidub üsna palju sooniitusid, kuhu lammas ei lähe ja mis jäävadki lammastest hooldamata. Veised söövad heina aga ka soostunud aladel, samuti söövad nad noort pilliroogu, mida lambad ei himusta.

Teine ja mitte sugugi vähemtähtis põhjus lammaste Kaugatomalt äraviimiseks on vabalt ringi hulkuvad koerad. Kui varasematel aastatel jäi loomi kadunuks seetõttu, et inimesed jätsid karjamaal väravad lahti, siis eelmisel aastal nägi Liivi Ungru oma silmaga ühe suvitaja suurt heledat koera, kes karjamaal lambaid taga ajas. Koera eest pagevad lambad olid kabuhirmus paaril korral koguni hulgakesi aiast välja murdnud, ehkki aiad on kontrollitud ja korralikud.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 288 korda, sh täna 1)