Euroopa Liit püüab takistada Ungari “orbaniseerumist”

Euroopa Liit püüab takistada Ungari “orbaniseerumist”

VASTASSEIS: Sel nädalal külastas Ungari peaminister Viktor Orbán Strasbourg’i, et kaitsta end Euroopa Komisjoni rünnakute eest. Europarlamendi saadikute poolehoidu ta siiski ei saavutanud. Foto: internet

Sel nädalal algatas Euroopa Komisjon ühe EL-i liikmesmaa Ungari vastu kokku kolm juurdlust. Eelkõige ei ole Brüssel rahul peaminister Viktor Orbáni valitsuse sooviga kärpida riigi keskpanga sõltumatust, samuti sõnavabadust piiravate seadustega.

Kohe pärast kindlat võitu viimastel parlamendivalimistel andis Ungari peaminister Viktor Orbán rahvale kindla lubaduse, et ta muudab seda kunagi kommunistide võimu all olnud maad kõvasti. Tundub, et konservatiivse erakonna Fidesz liider on sellest lubadusest kinni pidanud: Ungari on asunud nn orbaniseerumise teele. Euroopas lüüakse aga häirekella. Nimelt on Viktor Orbán, kellele nii väga meeldib rahvuslik retoorika, pannud parlamendis 2/3 enamust omades riigi poliitilise ja kohtusüsteemi tähtsamatele ametikohtadele tema erakonnale ustavad inimesed.

Astus üle piiri

Kui möödunud aasta alguses püüdsid Budapesti võimud vaikima sundida kriitiliselt meelestatud ajakirjandust, kutsus see esile terava vastuseisu kogu Euroopa Liidus. Pärast Brüsseli jõulist sekkumist pehmendati mõnevõrra seadusi, mis reguleerivad ajakirjanduse tegevust. Ja kõik see leidis aset ajal, mil Ungari oli Euroopa Liidu eesistuja-maa.

Loe pikemalt laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)