Kirikust leiti vanad hauaplaadid (2)

Kirikust leiti vanad hauaplaadid

LEIUD KIRIKUS: Arvata võib, et selliseid hauaplaate võib põranda all olla veelgi. Foto: Tõnu Veldre

Sel nädalal tulid Laurentiuse kiriku remondi käigus välja 17. ja 18. sajandist pärinevad hauaplaadid.

“Kiriku praegusest põrandast umbes pool meetrit allpool tulid välja varasema põranda jäänused ja selle sees avastatigi neli hauaplaati,” rääkis Muinsuskaitse ekspert Tõnu Sepp.

Kuna sajandeid tagasi oli komme, et kiriku põranda all asusid matusekambrid, siis pole välistatud, et neid hauaplaate võib seal rohkemgi olla. See selgub lähinädalatel, kui kogu põrandaalune sodi on koristatud.
Sepa sõnul olid vähemalt kahel hauaplaadil ka kirjad: ühel neist oli aastaarv 1706 ja teiselt oli võimalik välja lugeda vaid aastaarvu kaks esimest numbrit, need olid 1 ja 6. Seega võib öelda, et hauaplaadid on pärit 18. sajandi algusest, Põhjasõja ajast ja 17. sajandist.

Restaureerimisfirma Rändmeister juhataja ja kunstiajaloolane Juhan Kilumets ütles, et kavatseb teisipäeval tulla Kuressaarde uute leidudega tutvuma.
“Kuna ühel plaadil oli vaid aastaarvu algus ja kaks viimast numbrit olid löömata, siis on ilmselt tegemist hauaplaadi ettevalmistamisega,” rääkis ta. “Kui kunagi oleks matmiseks läinud, siis oleks ka kaks viimast arvu juurde löödud. Mingil põhjusel jäid need aga löömata.”

Juhan Kilumets lisas, et sajandeid tagasi oli kirikutesse matmine väga levinud. Lõplikult keelustati see 1772. aastal Katariina II valitsemise ajal.
Laurentiuse kiriku praegune hoone valmis 1836. aastal, kirik asus sama koha peal aga juba 1630. aastatest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)