Vallavanemad: Tõnis Palts ehtis end võõraste sulgedega (12)

Riigikogu liige Tõnis Palts vihastas välja mitu Saaremaa omavalitsusjuhti, sest jättis saarlastele-muhulastele otsepostitusega saadetud kirjas mulje, justkui oleks tema mitme Saaremaale tehtud investeeringu taga.

“See on tõsine desinformatsioon,” ütles Saarte Häälele Pihtla vallavanem Jüri Saar. Saar palus oma nördimuse kokku võtta kahe avaliku küsimusega Tõnis Paltsule: esiteks, mis seos on riigikogu liikmel lasteaedade, Vilsandi liinilaeva soetamise ja väikelaevaehituse kompetentsikeskusega, ja teiseks – mida on Palts riigikogus tegelikult ära teinud?

Riigikogu “suurima vaikija” tiitli pälvinud Palts käsitles oma neljapäeval saadetud kirjas põhiliselt transpordiühenduse teemasid ja majanduse käekäiku. Kuid vallavanemate pahameele pälvis Palts sellega, et kirjutas Toompea ja oma kontosse lasteaedadele ja mitmele projektile antud EAS-i toetused (“Muhu ja Kaali lasteaiale saimegi näiteks investeeringuraha peale.”)

“Kui riigikogu saadik saadab kirja, et tema on raha hankinud, siis kas on tegemist mõjuvõimu kasutamisega, nagu praegu on moodne termin?” küsis Saar. “Ma küll tegelikult ei usu, et Tõnis Palts on suutnud kahte, maakondlikku ja EAS-i komisjoni mõjutada rahastamisotsuste tegemisel.”
Vallavanem Saare sõnul ei tulnud lasteaedade raha riigilt, vaid see on Euroopa Liidu raha, mida EAS jagab programmipõhiselt ja Toompeal pole sellega pistmist. Saar märkis, et Paltsu kirja valguses on tal väga raske Pihtla elanikele seletada, et lasteaia remondi taga on tegelikult kohalike inimeste tõsine töö projektide kirjutamise ja nende kaitsmisega.
“Ma saan aru, kui Palts oleks kirjutanud, et vallad on tublit tööd teinud, ja tunnustaks neid, kuid niimoodi asju enda kontosse kirjutada – ma olen küll poliitikas olnud ja kursis, kuid et nii suure valega välja tullakse, see on üllatav,” lausus Jüri Saar, kes võttis reedel ühendust ka Muhu ja Kihelkonna vallavanemaga ja võib öelda, et riigikogulase kiri häiris neid kõiki.

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam sõnas, et Vilsandi liinilaeva projekti kirjutamine tähendas enda läbinärimist väga tõsisest ja karmist sõelast, millega tegelesid valla oma inimesed, mitte palgatud projektikirjanikud.
“Ja nüüd on Palts teinud tohutu teene, et Vilsandi liin on saanud rahastuse!” imestas Aardam. “Pole mina näinud Paltsu küll üheski asendis selle projektiga tegelemas.”
Tõnis Paltsu kirja üks lõik puudutas Tallinna tehnikaülikooli Kuressaare kolledžit ja väikelaevaehituse kompetentsikeskust, millele riik olevat eraldanud “kinnistu Kuressaares Tallinna maanteel ja 3,1 miljonit eurot raha”.

TTÜ Kuressaare kolledži direktor Anne Keerberg tähendas, et riik ei ole väikelaevaehituse kompetentsikeskusele mingit kinnistut eraldanud, vaid seadis Tallinna tehnikaülikoolile hoonestusõiguse ning raha tuli Euroopa Liidult EAS-i projektikonkursi kaudu.
Tõnis Palts kirjutas Saarte Häälele oma pöördumises toodud seisukohtade kommentaariks pika selgituse, mis ilmub homse lehe arvamusküljel. Palts tõdes, et valimispiirkonna inimestele saadetud kirjas kasutas ta täpsete juriidiliste formuleeringute asemel tõesti ehk pisut lihtsustatud sõnastusi, et tekst saaks lühem ja ülevaatlikum.

“Riikliku poliitika teostamine on meeskonnatöö ning koalitsioonis kokku lepitud riiklikud eesmärgid viiaksegi ellu riigi struktuure kasutades – sealhulgas ministeeriume, ameteid, riigile kuuluvaid ettevõtteid, sihtasutusi, avalik-õiguslikke organisatsioone,” lausus Palts.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)