Kaks hunti leidis oma otsa (video!) (30)

Saaremaad eelmisel aastal tabanud “hundipalavik” sai pühapäeval taas tõestust, kui Leisi lähedal tabasid jahimehed kaks emast hunti. Jahimeeste hinnangul on võsavillemeid siinsetes metsades rohkem. Hundilaskmise lube on veel vaid üks.

“Suure metsamassiivi sees nad olid ja kuidagi peab nad välja meelitama. Kolm-neli tundi aeti taga. Eks nad üritasid välja pääseda ja kaks tükki pääses välja ka,” kirjeldas Saarte Häälele hundijahi käiku Saaremaa jahimeeste seltsi tegevdirektor Ilmo Torn. Ühe hundi lasi Mustjala jahimees Madis Kirs, teise tabamiseks läks vaja rohkem mehi.
Esialgsetel hinnangutel paari aasta vanuste emahuntide kohta seda öelda ei saa, et just need hundid murdsid eelmisel aastal Saaremaal lambaid. “Villa nende maost enam ei leia,” ütles TV3 uudistele Madis Kirs.
Vähemalt on nüüd kindel, et Saaremaal hunte on. Seni on kõikvõimalikud ametimehed väitnud, et ehk on tegemist ikkagi koertega. ERR-i reporteri küsimusele, kas need on nüüd ikka hundid, vastas Ilmo Torn, et jah, need on nüüd hundid.

Ilmo Torn ütles, et arvatavasti vastab tõele arvamus, et hundid on Saaremaale siginenud viimaste aastate külmade talvede tõttu. “Karta on, et nad on külmade talvedega üle jää tulnud. 14–15 aastat pole nad siin kohapeal siginud ja vaevalt ka vanuigi hakkasid,” arutas Torn.
Palju hunte Saaremaal veel liikumas on, seda keegi öelda ei oska. Arvati, et kuni 15. Eile Võhma kandis metsas hundijälgi ajamas käinud Vahur Jalak pakkus, et kümmekond võsavillemit on meie metsades veel liikvel. Ka eile nähti metsas jälgi, aga millal jahiks läheb, seda Jalak veel öelda ei teadnud.
Huntide tabamisest olid elevil ka jahimehed ise, keda jahil osales pea sadakond. Paljud mehed pole oma silmaga metsas hundijälgegi näinud, rääkimata siis hundist endast või veel vähem tema laskmisest. Viimasest hundijahist Saaremaal on möödas 16 aastat. Toona lasti maha 14 hunti.
Mahalastud huntide nahad ja koljud Torni sõnul vääristatakse. Trofee saab laskja endale. “Hundinahk on samasugune trofee nagu teisedki jahitrofeed. Seda hinnatakse näitustel nii Eestis kui ka mujal Euroopas,” ütles Torn.
Teada on, et hunt on vanarahva juttudes müütiline olend. Jahimeeste jaoks pole ta muud kui uluk. “Hunt on samasugune uluk nagu iga teine. Kui neid paljuks läheb, tuleb piirata,” arvas Torn. Saaremaa jahimeestel on hundilaskmiseks varuks veel üks luba.

Kas ka Sõrves?

Teateid huntidest on tulnud ka Sõrvest. Mati Martinson Sõrve linnujaamast lisas oma blogisse eile teate: “Lisaks veel metsakutsa jäljed vahemikus Sääre kuni Rahuste. Täpsemat kohta ei saa panna, kuna osa isikuid tahab kõik loomad maha lasta.”

Salme jahiseltsi pealik Priit Paomees ütles Saarte Häälele, et neil küll pole Sõrve huntidest mingit infot. Sama kinnitas ka Ilmo Torn: “Sõrve huntidest kuulnud pole. Neid võidi muidugi seal ka suure koera jälgedega sassi ajada.”

Vaata videouudist SIIT!

Loe ka juhtkirja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 264 korda, sh täna 1)