Saarte Hääl aitas Mustjala raamatukogud nulliringist välja (8)

Saarte Hääl aitas Mustjala raamatukogud nulliringist välja

RAHVAS TAHAB: Mustjala ja Võhma raamatukogu juhataja Liili Ader imestab, et sellekandi rahvale lähevad kangesti peale raamatud Eesti ajaloost ja tänapäeva poliitikast. Kogu aeg küsitakse raamatut metsavend Elmar Ilbist ning Adena Sepa ja Erik Tohvri teoseid. Foto: Tõnu Veldre

“No see on nüüd küll üks vahva üllatus!” oli Võhma ja Mustjala raamatukogu juhataja Liili Ader silmnähtavalt üllatunud, kui Saarte Hääle esindajad talle omapoolse toetuse, Rahva Raamatu 50-eurose kinkekaardi üle andsid.

“Selle eest saab ju osta mitu uut ajaloo-alast raamatut, mis viimasel ajal on siinkandi inimeste hulgas ühed loetavamad,” rõõmustas Liili Ader, kellest tema enda sõnul on viimastel päevadel lausa “telestaar” tehtud.
Kahjuks küll negatiivses valguses. Nimelt pole Mustjala vald juba paar viimast aastat oma kahele raamatukogule – Mustjalale ja Võhmale – uute raamatute ostmiseks sentigi andnud.
On õnn, et Liili Aderil on isiklik auto, millega linna raamatukogust kotitäite kaupa oma lugejate jaoks enim soovitud raamatuid tuua. Riigilt saadi eelmisel aastal uute teavikute ostmiseks pisut üle 1216 euro. Kuna raamatud on kallid, siis sellest paljuks just ei jätkunud.

“Olen neile seal vallamajas öelnud, et mis raamatukogu see sihuke on, kui ei saa isegi raamatuid osta,” on Ader nördinud ja möönis, et ega ta polegi õigupoolest vallavolikogult selget põhjendust raha mitteandmise kohta saanud. Tõsi, 2012. aastaks on raamatukogude rahastamine valla eelarves siiski sees ja jääb loota, et see summa volikogu poolt ka ära kinnitatakse. “Vähemalt pole seni kuulda, et see oleks maha tõmmatud,” märgib Ader.
Vallavanem Kalle Kolteri sõnul pole asi aga mitte niivõrd rahapuuduses, pigem ehk valikutes ja eelistustes. Ja võib-olla ka selles, et raamatukogu juhataja on olnud liiga leebe nõudja.

“Kui eelarve kaitsmiseks läheb, peab igaüks enda eest seisma. Ega teist teed siis ole, kui kärpimiseks läheb,” arvas vallavanem, kes ise kultuuriinimesena on iga kord selle eest seisnud, et raamatukogud ka raamatute ostmiseks raha saaksid.
“Aga mina ju raha ei jaga, jagab volikogu. Ju nad on siis leidnud, et seda raha on rohkem vaja koolile kui raamatukogudele.”
Malve Kolli, Mustjala vallavolikogu esimees ja Mustjala põhikooli direktor jäi reedel Saarte Hääle jaoks kättesaamatuks ja seega jäi tema arvamus seekord kuulmata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)