Enn Meri: äris teeselda ei tohi (10)

Enn Meri: äris teeselda ei tohi

KVALITEET ON KÕIGE TÄHTSAM: Enn Meri sõnul tuleb iga kummidetail valmistada nõnda, et seda poleks hiljem tarvis välja vahetada. Nii on kõigile kõige parem.
Foto: Tõnu Veldre

Kuressaare linnuse kapiitlisaalis kuulutati eile õhtul välja läinud aasta parim ettevõte Saare maakonnas. Sel korral läks tiitel Merinvestile.

Ettevõtluses juba “vana kala”, OÜ Merinvest omanik Enn Meri on tunnustusega silmnähtavalt rahul. “Tuli ära, kuigi aega võttis!” naerab ta ja kinnitab, et rõõmsaks teeb selline tunnustus teda küll. Ning eks see tiitel Meri arvates selle eest tuli, et neil on õnnestunud kasvada, vaatamata majanduslikult raskele ajale.

Kriis hakkas ennast Merinvestis tunda andma 2008. aasta sügisel, kui tellimused hakkasid ühtäkki kaduma. Et omadega ilusti välja tulla, vähendati koondamiste asemel 2009. aasta kevadel hoopis ajutiselt tööaega. “Arvasime, et eks see kriis ju lõpeb ära ka ning teiseks, kui inimesed koondada, siis pärast on paljude uute inimeste väljakoolitamine tülikas,” selgitab Meri.

Kriisist tuldi kenasti välja

2009. aasta juulis-augustis saabus oodatud pööre – tellimused hakkasid tagasi tulema. Põhjus selles, et klientideks olevatel autotööstustel Saksamaal, Prantsusmaal ja Inglismaal hakkas olukord paranema. Inimesed ostsid taas autosid. Aasta lõpuks oldi kasumis, kuigi see polnud veel suur. “Ma olin meie üle uhke, sest me polnud kedagi koondanud, aga olime siiski omadega plussis,” tõdeb Enn Meri.
Kahel järgneval aastal kosusid numbrid nii käibe kui ka kasumi osas juba tublisti. Põhjuseid oli Meri sõnu kaks: juba mainitud autotööstuste taastumine ning lisaks konkurentidelt üle võetud töö. Merinvest on nõnda üles ehitatud, et neil on vaid üks partner – Saksamaa kummifirma Freudenberg Dichtungs- und Schwingungstechnik GmbH & Co –, millel on 33 000 töötajat üle maailma.

“Käive on neil 7 miljardit eurot, mis trumpab isegi Eesti vabariigi üle,” nendib Meri. 20 protsendi ulatuses on Freudenberg Merinvesti kaasomanik. “Meie oleme nende tarnija ja me pole mitte tavaline allhankija, vaid tootmispartner,” selgitab ta. Merinvest kasutab sakslaste tootmismasinaid ja tootevorme. Meri peab seda suureks sakslaste poolseks usalduseks. Ning rahul on nii saarlased kui ka sakslased.
Merinvest toodab autotööstusele kahte tüüpi detaile – membraane ja O-rõngaid. Erinevaid tooteartikleid on seejuures 350–400 ja umbes kümmekond artiklit läheb Meri sõnul isegi Hiinasse. Seejuures ei konkureerita mitte hinna, vaid kvaliteedi ja paindlikkuse osas. Läinudaastane tootmismaht oli Merinvestil 317 miljonit O-rõngast ja 34 miljonit membraani.

Rõhk selgelt kvaliteedil

Tooted, mida 300 töötajat igapäevaselt valmistab, ei ole Enn Meri sõnul Saaremaal arendatud, vaid välja töötatud Freudenbergi laborites. “Kui võtta üks O-rõngas ja seda vaadata – ääretult lihtne asjake. Aga kui see rõngas pole tihe, siis on pahandust palju ning see läheb juba väga palju maksma,” kinnitab ta. Tibatillukesi O-rõngaid ehk tihendeid kulub ühe auto konditsioneeri 40–50 tükki. Umbes 6 miljonit uut autot aastas saab oma konditsioneeri just Merinvestis toodetud tihendid. Selline tihend üksi maksab vaid paar senti, konditsioneer on aga autos paigaldatud raskesti ligipääsetavasse kohta. “Sellise mõnesendise detaili vahetamisel on väga suured summad mängus. Nii ongi kõigile parem, kui see detail on kvaliteetne ja seda pole tarvis vahetada,” räägib Meri. Seni on detailid olnud väga hästi tehtud ja mingeid kaebusi pole Merinvestini jõudnud.

Lisaks Merinvestile tegeleb Saaremaal kummidetailidega ka Trelleborg, millele just Meri ise OÜ Saare Martex nime all 1992. aastal aluse pani ja kus praegu töötab mõnisada inimest. Mõlema tehase peale töötab Saare maakonnas kummitööstuses seega üle 500 inimese. “Ma julgen öelda, et Saaremaa on Eesti kummikeskus ja see pole sugugi nii kerge tehnoloogia, kui võib tunduda. Olgu see Trelleborg või olgu Merinvest – kvaliteet peab olema,” rõhutab äris ausust ja korrektsust austav Meri.

Töötajad on hästi hoitud

Kui rääkida Merinvesti töötajatega, tundub, et kõik on ääretult uhked, et saavad just seal töötada. Ettevõte on töötajate heaks kokku pannud suisa unistuste motivatsioonipaketi. Kõikvõimalikke toetusi on seinast seina ning palgadki on Merinvestis kenasti üle keskmise.
Niisamuti ei pea töötajad muretsema selle üle, kuidas nad Mullutu külas asuvasse tootmishoonesse kohale jõuavad. Selleks on ettevõttel spetsiaalne buss, mis korjab töötajad kokku sealt, kust vaja, ja toob kohale. Kui töötajal on vaja näiteks uued prillid osta, saab ta selle jaoks eraldi toetust. Kui töötajal aga keegi lähisugulastest sureb, maksab Merinvest spetsiaalset matusetoetust.

Eriti uhke on Enn Meri selle üle, et neil on võimalik kõigile oma maja noortele emadele maksta lapsetoetust kuni lapse kaheaastaseks saamiseni. “Mäletan, et siis, kui selle maksmist alustasime, maksis riik lapsetoetust 150 krooni kuus. Meie otsustasime, et maksame iga lapse eest emadele kuni kaks aastat 500 krooni,” sõnab Meri. Nii on see lapsetoetuse maksmine käinud siiani ja jätkub Meri kinnitusel edaspidigi. “Püüame olla ikka hea tööandja ja meil on ju väga head inimesed ka. Päris paljud on siin töötanud 10 aastat ja rohkemgi. Ehk ütleb see ka, et polegi kõige hullem töökoht,” naerab ta.

Enn Meri möönab, et töö tootmises on pingutust nõudev. Seepärast töötatakse kokku neljas vahetuses. Näiteks detailide pressimisosakonnas ja järeltöötlemises on kaks päeva hommikust, kaks päeva õhtust, kaks päeva öist vahetust ja kaks päeva vaba. Samas on ka töötajaid, kes töötavad kahes vahetuses.

Väärikas iga töölt ei vii

Sel pühapäeval täitub Enn Meril 70. eluaasta. Tema jutust ja olekust on seda raske järeldada, sest Merist jääb mulje, et ta on vähemalt 10 aastat noorem.
Merinvestist ei kavatse ta väärikale eale vaatamata samuti niipea täielikult loobuda. “Ma võin öelda, mida ma täiesti kindlasti ei tee pärast 70-aastaseks saamist. Ma ei koli Hispaaniasse ega osta endale sinna ka mingisugust suvemaja, ei koli ka kusagile mujale, kus päike pidevalt paistab – ei, tänan –, mina jään Saaremaale,” naerab ta.

Mis aga ühel päeval kindlasti juhtub, on see, et tema asemele tuleb ettevõttesse keegi teine, kes võtab üle operatiivse juhtimise. Enn Meri ei jää aga kindlasti Merinvesti tööst kõrvale. Kui see aeg tõesti millalgi kätte jõuab, et ta praeguse ameti maha paneb, siis hakkab ta Merinvesti nõukogu esimeheks.
“Ma olen olemas. Tulen, käin ja vaatan, kuidas asjad toimivad. Annan nõu, kui on vaja, ja kui pole vaja, annan ka,” lubab ta.
Põlvkonnavahetus on Meri arvates vajalik, et ettevõte saaks edasi areneda. “Merinvest on liiga hea firma selleks, et ta peaks surema pelgalt seepärast, et mina ühel päeval pean surema. See on täiesti selge,” kinnitab ta.


Enn Merilt on kõigil õppida!

Aasta ettevõtte konkursi korraldasid juba kolmandat aastat järjest üheskoos Saarte Hääl, Kadi raadio, Saaremaa arenduskeskus ja Saaremaa ettevõtjate liit.
Saarte Hääle vastutava väljaandja ja Kadi raadio tegevdirektori Gunnar Siineri hinnangul on Merinvesti saavutused fenomenaalsed, kuna seal läinud aastal loodud uute töökohtade arv on maakonna suurust arvestades aukartustäratav. See oli üks põhjus, miks tiitel otsustati lausa ühehäälselt anda just neile.

“Lisaks on Enn Meri näol tegu ettevõtjaga, kellelt on meil kõigil midagi õppida,” kinnitab Siiner. Meri on suutnud 300 töötajaga ettevõtet tüürida õiges suunas ka rasketel aegadel, võttes samas kanda ka sotsiaalse vastutuse. “Vestlustest tema töötajatega on mulle jäänud mulje, et ollakse uhked, et Enn Meri on nende tööandja – see on juba väärtus omaette,” leiab ta.
SEL-i esimehe Margus Männiku sõnul ei ole aasta ettevõtte väljaselgitamine kaugeltki lihtne ülesanne. “Ülesande keerukus teeb aga siirast rõõmu, sest vaevanõudvaks teeb selle tiitlivääriliste nominentide rohkus,” nendib Männik. 
 
Merinvest on tema sõnul ka varasematel aastatel diskussioonidest läbi käinud, kuna tegu on väga tegusa ja elujõulise ning pidevalt areneva ettevõttega.
“Seekord kaldus kaalukeel kindlalt Merinvesti poole just mitte niivõrd käibe ja kasuminumbrite kasvatamise pärast, vaid uute töökohtade loomise ja vastutustundliku kaadripoliitika pärast,” kinnitab ta. Kui esimesed ehmatused mööda said ja koondamised alles pidurduma hakkasid, asus Merinvest juba jõuliselt uusi töötajaid värbama.

Ta möönab, et kui vahel antakse mõni tiitel ka veidi avansina, siis praegusel juhul võib täie tõsidusega väita, et see tiitel on kuhjaga välja teenitud. “Edu ja õnne Ennule ja ta ettevõttele veel paljudeks aastateks!”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 210 korda, sh täna 1)