Andres Karu jõudis Austraalias oma 56. tipuni (8)

Andres Karu jõudis Austraalias oma 56. tipuni

KARU JA KÄNGURU: “Ah siis selline on see känguru,” imestab Andres Karu. Foto: erakogu

Saarlasest mägimatkaja Andres Karu on küll käinud kõikide Euroopa riikide kõrgematel mäetippudel, kuid mehe hing ei ole sellega veel rahu leidnud ning tänavust aastat alustas ta teisel pool ilmapalli Austraalias, käies ära sealses Mt. Kosciuszko (2228 m) tipus.

Kui Andres Karu võttis oma esimeseks eesmärgiks Euroopa kõrgeimad tipud, siis peale 45 Euroopa riigi kõrgeimate paikade on ta jõudnud veel ka Küprosele, Iraani, Egiptusse, Mehhikosse, Guatemalasse, Marokosse, Jaapanisse, Lõuna-Koreasse, Omaani, Singapuri ja nüüdseks ka Austraaliasse.

Kokku teeb see sitke saarlase rehkenduse järgi 56 riiki. “Nii et 150 riiki on veel käia,” sõnab Karu, lisades, et viimaste käikude kõrgeimad tipud on olnud Iraanis ja Mehhikos, mõlemad 5600 m ja natuke üle selle. “Mehhiko, Guatemala ja Singapuri tippudele tõusin üksi, teistele koos grupiga,” lisab ta.
“Kui tahaksin näiteks oma kuuekümnendaks juubelisünnipäevaks olla käinud kõigi nende otsas, siis tuleks igal aastal tõusta keskmiselt 6,5 riigi kõrgeimatele tippudele. Kõlab ilusasti. Ja teostatavalt,” on Andres Karu ise veendunud.

Karu, otse Austraaliast

Nagu mainitud, on Karu praegu Kängurumaal. Karu ütleb, et Austraalias, kus ometi peaks kuulu järgi palju eestlasi olema, tema kaasmaalasi veel kohanud ei ole. “Kuid kohalikud teavad väga hästi, kus Eesti on,” märgib ta.
Karu sõnul tõuseb enamik inimesi Mt. Kosciuszko tippu nii, et istuvad hommikul rippraudtee toolidele ning sõidavad kõrguseni 1927 meetrit. “Sealt algab peamiselt metallist matkarada, mis on pinnase kaitsmiseks vaiade peal, ning tipuni on 6,5 km. Enamasti läbitakse see maa edasi-tagasi umbes nelja tunniga, räägib Karu, kuidas käituvad tavaturistid.
Saarlase sõnul alustas tema koos oma matkakaaslase Airiga ausamalt, mäe alt Thredbo külast, kõrguselt 1399 m.

“Tõusime mööda raskeimat loodusrada (sinine, kui keegi sama teed kasutada soovib) kuni tõstukijaamani ning sealt läksime juba edasi teistega sarnaselt. Aga et me alustasime vara, siis oli meil au olla selle kontinendi kõrgeimas tipus sel päeval esimestena ning samuti ei jõudnud keegi üles meie sealviibimise ajal,” on Karu õnnelik.
Andres Karu kavatseb Austraaliasse jääda 13. jaanuarini ja sealt edasi tuuritada Malaisiasse, et tõusta sealsele kõrgeimale mäele Kinabalule (4095 m) ning hea õnne korral jõuda ka Brunei väikeriiki, tõusmaks sealsele kõrgeimale (Bukit Pagon, 1850 m) mäetipule.

Kukkuv mobiil hoiatuseks

Oma seekordset reisi alustas Karu siis, kui põhjamaades möllas orkaan, kuid temal tuli Singapuris üle elada 4,3-palline maavärin. “Asjad liikusid, sealhulgas maja ise ka. Enne seda oli kaks väiksemat värinat ka ning ööseks panin mobiili oma voodipeatsisse serva peale. Leppisin endaga kokku, et kui mobiil mulle silma kukub, siis on aeg välja joosta. Siin arvuti kõrval, mille taga ma kirjutan, on näiteks üks ajutine tala, mis tuli paigaldada pärast 23. detsembri maavärinat,” räägib Karu.

Ta käis ka tutvumas Christ-churchi paljukannatanud kesklinnaga. “Kesklinna hävingu tõttu on umbes 4000 inimest linnast lahkunud, sest ühel pole enam tööd, teisel kodu, kolmas ei taha selles uue välimusega linnas enam elada ning neljas lihtsalt kardab,” iseloomustab Karu maavärinajärgset Singapuri..
Tagasi koju jõuab Andres Karu jaanuari lõpus.

 


 

Karu kõrged tipud

• 1990 – Eestis
• 1994 – Norras
• 1995 – Poolas
• 1996 – Rumeenias
• 1997 – Lätis
• 2004 – Sloveenias
• 2005 – Soomes, Rootsis
• 2006 – Tšehhis, Saksamaal, Venemaal, Ungaris (lisaks Lätis ja Poolas 2. korda)
• 2007 – Hispaanias, Horvaatias, Bulgaarias, Kreekas (lisaks Ungaris 2. korda)
• 2008 – Suurbritannias, Iirimaal, Slovakkias, Austrias, Prantsusmaal, Valgevenes, Moldovas, Ukrainas, Serbias, Makedoonias, Albaanias
• 2009 – Taanis, Hollandis, Belgias, Luksemburgis, Monacos, Vatikanis, Maltal, San Marinos, Portugalis, Bosnia-Hertsegoviinas, Montenegros, Kosovos, Liechtensteinis, Andorras, Itaalias, Šveitsis (lisaks Ungaris 3. korda ja Prantsusmaal 2. korda)
• 2010 – Islandil, Küproses, Iraanis, Egiptuses
• 2011 – Mehhikos, Guatemalas, Marokos, Leedus, Jaapanis, Lõuna-Koreas, Omaanis, Singapuris
• 2012 – Austraalias

Allikas: Andres Karu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 152 korda, sh täna 1)