Lugeja küsib

Töötasin ehitajana Soome Vabariigis välistöölähetuses. Minu tööandja on arvestanud ja maksnud mulle töötasu ja töölähetuse päevaraha vähem, kui on näidatud Soome tööandja poolt peetud tunnilehtedes; minu käes tunnilehti ei ole. Kuidas ma saan tõendada oma tegelikku tööaega?

Vastab tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni Pärnu töövaidluskomisjoni juhataja Ilona Küüts:

Töölepingu seaduse (TLS) § 28 lõike 2 punkti 4 alusel on tööandja kohustatud pidama tööajaarvestust. Tööajaarvestuse (kokkuvõtte) alusdokumendid võivad olla erinevad. Nendeks võib olla seesama tööajaarvestuse tabel, kuhu otse jooksvalt märgitakse töötaja tööaeg kuupäevaliselt, aga ka töötunnid (kui tööaeg on iga päev erinev) ja vajadusel ka töötamise kellaajad (saab kindlaks teha töötamist öisel ajal).

Soome Vabariigis on ehitajate tööajaarvestuse alusdokumendid tavaliselt töö tellija (näiteks Soome firma) tunnilehed, millele vastavalt kokkuleppele märgib oma töötunnid kas töötaja ise või eestöötaja või tellija esindaja.
Mõlemal juhul tuleks jälgida, et tellija esindaja kas igapäevaselt või muu ajavahemiku järel tunnilehe oma allkirjaga kinnitaks; allkirja puudumisel võib töövaidluses tekkida võimalus, et tunnilehte ei saa pidada tõendiks, kuna töötaja enda märgitud töötunnid on tõendamata. Tellija esindaja allkiri on tavaliselt tunnilehtedel, mis jäävad tööandjale, sest need on tellija ja tööandja vahelise omavahelise arvelduse alusdokumendiks: allkirjaga tunnilehel kinnitab tellija, et töömees on just niipalju tunde töötanud.

Tööandja esitab tellijale tunnilehtede alusel tavaliselt arve väljamaksmiseks või toimub omavaheline arveldamine teistmoodi, kuid igal juhul peaks aluseks olema ka need tunnilehed.
Seega on tunnilehe näol tegemist raamatupidamise algdokumendiga ning tööandjal on kohustus seda säilitada vastavalt raamatupidamise seadusele 7 aastat.

Juhul kui töötaja leiab, et tööandja esitatud tööajaarvestus ei ole tõene, peaks ta õigusvaidluses taotlema tööandjalt algdokumendina tunnilehtede esitamist ning tööandja ei saa ka viidata dokumentide hävitamisele näiteks aasta pärast tunnilehe koostamist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 142 korda, sh täna 1)