Kirik sai altarimaali ennistamiseks raha

Kirik sai altarimaali ennistamiseks raha

3200 EUROT: Sellise rahasumma annetas Liis Klaar altarimaali ennistamiseks. Foto: Tõnu Veldre

Pühapäeval, kui Kuressaare Laurentiuse kirikus kolmekuningapäeva jumalateenistus peetud, andis Eesti kunsti toetusfondi juhataja Liis Klaar kogudusele üle tšeki 3200 euro väärtuses, mis on annetus altarimaali restaureerimiseks.

“Ma ise ei ole küll saarlane, aga mu abikaasa on ühe jalaga saarlane ja teise jalaga muhulane,” ütles Liis Klaar annetust koguduse pastorile Anti Toplaanele üle andes ja rääkis, et 1944. aasta ühel septembriööl käinud tema ämm ühes Kuressaare kesklinna kirikus palvetamas, et tal läheks korda oma viis last päästa ja põgenemine üle vee vabasse maailma õnnelikult mööduks. Ämma enam ei ole, aga ilmselt oli see just nimelt Laurentiuse kirik.

Kunstnik Carl Siegismund Waltheri (1783–1866) maal “Kristus ristil” on esimene kirikumaal, mille restaureerimise on Eesti kunsti toetusfond oma südameasjaks võtnud. Seni on erakapitali toel 2003. aastal loodud fond toetanud eesti kunstiklassikasse kuuluvate teoste restaureerimist, mis on hoiul väikestes muuseumides väljaspool Tallinna.

Nii on aidatud taastada üle 50 tippteose, kuid nüüd on fond Klaari sõnul võtnud endale eesmärgiks aidata ka kirikuid. Ja et Kuressaare Laurentiuse kirikus on parasjagu remont pooleli, siis jäigi esimesena sõelale see Waltheri altarimaal.
Kogutud rahast saab küll maali restaureeritud, aga sellest ei jätku enam maali ümbritseva kuldse raami ennistamiseks. Kuid eks siis näe, mis edasi saab, arvasid pastor Toplaan ja toetusfondi juht.

Klaar märkis, et edaspidi tahavad nad toetada ka teisi Saaremaa kirikuid. Ta on isegi mõelnud, et selleks võiks kasutada Saaremaa ooperipäevi: “Sest siis tuleb teile siia kohale ju suur hulk välismaalasi, kellel natuke suurem rahakott. Paneks üles korjanduskasti või teeks kunstioksjoni.” Liis Klaari sõnul on näiteks kunstnik Illimar Paulil üks Kuressaare-teemaline pildiseeria, mida annaks ooperipäevade aegu oksjonil maha müüa. “Raha saaks kunstnik ja natuke jääks vahelt ka meie fondile,” sõnas Klaar.

Altarimaali võtsid töömehed kohe pärast jumalateenistust maha. Kohal oli ka Eesti kunstiakadeemia konserveerimise stuudio juhataja Hilkka Hiiop, kes koos oma kunstitudengitega maali restaureerimise ette võtab. Loodetavasti saab altarimaali taas näha juba ülestõusmispüha jumalateenistusel, kui kirik pärast remonti avatud.
Annetusi saab teha Eesti kunsti toetusfondi kontodele 221032030568 Swedbankis ja 10220034379014 SEB-s.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 52 korda, sh täna 1)